Sıcak Daldırma Galvaniz

Galvanizli Küpeşte Korkuluk Modelleri
Aralık 11, 2017
Elektro Galvaniz Kaplama
Aralık 11, 2017
Hepsini Getir

Sıcak Daldırma Galvaniz

Sıcak Daldırma Galvaniz

Sıcak daldırma galvaniz yöntemi ile ergimiş halde bulunan çinko 460C° içerisine malzeme daldırılarak kaplama işlemi yapılır. Bu şekilde oksidasyon önlenerek metalin ömrü uzar, hava teması kesilmesi paslanmayı önlemiş olur. Oksijen metalle etkileşime girerek aşınmalara neden olur (pas) ve katmer katmer parçalar metalden ayrılır, metalin dayanımı düşer, görüntü bozulur. Paslanma sadece görüntü bozukluğu değildir.. Aynı zamanda metali aşındıran bir kimyasal reaksiyondur.

                                        

Galvaniz ile kaplamada metal üzerinde bir nüfusiyet oluşturulur. Bu şekilde metalin her köşesine, içine, yüzeyine, boşluklara işler. Galvaniz, demiz ya da çeliklere uygulanır. Metale, çinko kaplanarak aşınma direnci arttırılır. Paslanmayı önlemenin en iyi yolu galvaniz kaplama uygulamasıdır. Kaplama kalınlığı her geçen yıl azalarak kayba uğrar. Çinko her yıl belli miktarda yok olur. Çinko, demir veya çelikten daha reaktif olduğu için, ilk olarak çinko galvaniz korozyona uğrayarak alt katmanda bulunan demir ya da çeliği korur.

Sıcak Daldırma Galvaniz

Sıcak Daldırma Galvaniz

 

 

Sıcak Daldırma Galvaniz Kaplamanın Tarihçesi

Galvaniz kaplamanın mucidi Luigi Galvani (1737-1798) dir. Doktor ve fizikçi olan Galvani, kas ve sinir hücrelerinin elektrik ürettiğini bulmuştur ve biyoelektriği keşfiyle bilinir. Galvanizlemenin kayıtlı tarihçesi 1742 de P.J.Malouin adlı bir Fransız kimyacısına dayanır. Frenc Royal Akademi de yapılan sunumda demirin eriyik çinkoya daldırılarak kaplanması metodu anlatılmış ve ortaya çıkmıştır.

 

Sıcak daldırma galvaniz kaplama işlemi, demir ve çelik malzemelerde daha ekonomik, uzun ömürlü, kaliteli kaplama yöntemidir. Malzemelere galvaniz kaplanarak ömrünü yaklaşık 30 yıla yakın arttırmış oluruz. Yüzey kaplama yöntemlerinde en çok kullanılan kaplama işlemi galvaniz kaplamadır ve hiçbir bakım gerektirmez. Sıcak daldırma galvaniz yöntemlerinin en büyük dezavantajlarından birisi Kaynak Yapılamaz olmasıdır. Ayrıca parçaların teker teker galvanizlenmesi gerekir. Montaj yapılmadan galvanizleme yapılmalıdır.

Sıcak Daldırma Galvaniz

Galvaniz kaplamaya örnek olarak: Civatalar, somunlar, dirsekler, rekorlar, nipeller, saplamalar, redüksiyonlar, borular, dişliler, pullar, rondelalar, teller, gemi çapaları, tank, menteşe, konstrüksiyonlar, inşaat malzemeleri, galvanizli korkuluklar, merdivenler v.s.

Malzeme galvaniz kaplandıktan sonra kalınlık ölçme cihazı (manyetik) ile kaplama kalınlığı ölçülür ve tahribatsız muayene ölçüm aletleriyle de testleri yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + 9 =