Paslanmaz Korkuluk Krom Korkuluk

En Uygun Paslanmaz Korkuluk Fiyatları
En Uygun Paslanmaz Küpeşte Korkuluk Fiyatları
Aralık 14, 2017
Paslanmaz Korkuluk Detayları .dwg
Aralık 17, 2017
Hepsini Getir

Paslanmaz Korkuluk Krom Korkuluk

Kutu Profilli Paslanmaz Korkuluk Modelleri 43

Paslanmaz Korkuluk

Paslanmaz Korkuluk Modelleri

Paslanmaz çelik korkuluk çevresel faktörlere dayanımı, görsel oluşu, bakım gerektirmemesi, yapıldığı mekâna artı bir değer katması ve darbe dayanımın fazla olması gibi nedenlerle tercih sebebidir. Paslanmaz çelik korkulukların dünyada uygulanması 1920 li yıllara kadar dayanır. Ülkemizde paslanmaz korkulukların uygulamaya geçmesi ise son yıllardaki ülkemizin içindeki gelişmeye paralel olarak artma göstermektedir.

 

 


Paslanmaz çelik tasarımcıya oldukça geniş bir seçenek sunar. Paslanmaz boru, paslanmaz kutu profil, paslanmaz lama, paslanmaz köşebent ve paslanmaz saç, paslanmaz korkulukların tasarımında seçeneklerin arttırılmasına yardımcı olur. Günümüzde minimal korkuluk (sade) tasarımların yanında standart olarak adlandırabileceğimiz örnekleri de çevremizde görmekteyiz.

Paslanmaz korkulukları ev, işyeri, plaza, otel, alış veriş merkezleri, hastaneler, okullar, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, metro ve tren istasyonları, otogarlar, üst geçitler, deniz kenarları, havuz kenarları, park ve bahçeler ve daha bir çok yerde görebiliriz.

Paslanmaz korkuluk, tasarımından uygulamanın bitimine kadar dikkatli çalışılması gereken bir yapı elemanıdır. Paslanmaz çelik korkuluklar ilk yatırım maliyeti alüminyum, çelik gibi metallere göre daha fazla olmasına karşı uzun vadede doğru malzeme seçimi ve doğru uygulama yapıldığı takdirde bakım gerektirmemesi gibi ana sebepten dolayı tercih edilir. Bunun yanında yapıldığı alana farklı bir etki yaratması tercih sebeplerinden biridir.

Paslanmaz Küpeşte

Çevremizde gördüğümüz paslanmaz çelik korkuluklarda farklı maddeler veya metallerle de birlikte tasarlanıp uygulandığı görürüz. Paslanmaz çelik korkuluklarda cam, ahşap, corten çelik, çelik, alüminyumun birlikte kullanıldığı görebiliriz. Bu çeşitli malzemelerin kullanılmasının paslanmaz korkulukların çevreye kattığı artı değer çok önemlidir. Görsel olarak farklı bir hava katan cam ve ahşabı çok fazla görebiliriz. Özellikle evlerimizde camlı balkon korkulukları, apartmanlarımızda camlı merdiven korkulukları, havuz ve deniz kenarlarında camlı korkulukları, alış veriş merkezi galerilerinde camlı korkulukları ve daha birçok alanda camlı korkulukları paslanmaz korkuluklar içinde sayabiliriz.

Paslanmaz Çelik Korkuluk Tasarımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

Paslanmaz çelik korkulukların tasarımında öncelikli olarak uygulamanın yapılacağı alan önem arz etmektedir. Bunu örneklendirirsek, okulları ele alalım. İlköğretim öğreniminin yapıldığı okullarda bulunan merdivenlere uygulanacak korkuluklarda yatay emniyet şeritlerinin sık atılması gerekir. İlköğretim çağındaki çocuklarımızın boylarının kısa olması sebebiyle yatay emniyet şerit araları sık yapılmazsa bu boşluklardan düşme riski taşır.

Bir diğer örneğimiz, orta ve lise öğrenimin yapıldığı okulları ele alalım. Bu okullarda uygulanacak paslanmaz korkulukların da üst küpeştesinde öğrencilerin kaymasını engelleyici çıkıntıların yapılmasında fayda vardır. Genç yaştaki öğrencilerin, üst küpeşteyi merdivenden iniş yeri olarak kullanması engellenmelidir.

Örneğin yurtdışında okullarda uygulanan paslanmaz çelik korkuluklarda yatay emniyet şeridi uygulaması yapılmaz. Bunun yerine dikey emniyet şeridi uygulaması yapılır ve iki emniyet şeridi arasındaki mesafe de 9 cm dir. Bu ölçünün tespitinde, ilköğretim çağındaki öğrencinin kafa ölçüsü dikkate alınmıştır.

Bu örneklerden de anlaşılacağı üzere paslanmaz çelik korkulukların tasarımında en önemli husus uygulamanın nerede yapılacağı ve kullanıcının profilidir. Bu aşamadan sonra maliyet, kullanılacak malzeme seçimi yapılarak paslanmaz korkulukların tasarımı tamamlanır.


Tasarımı tamamlanan paslanmaz çelik korkuluklarında, önemli bir husus da kullanılacak malzeme seçimidir. Kullanılacak malzeme seçimine bağlı olarak paslanmaz korkuluklarımızın kullanım ömrünü uzatabilir ya da kısaltabiliriz. Ülkemiz de uygulanan paslanmaz korkuluklarda en çok AISI 304 kalite paslanmaz çelik kullanılmaktadır. Ancak yurtdışı paslanmaz korkuluk uygulamalarında ağırlıklı olarak AISI 316 kalite paslanmaz çelik kullanılır. AISI 304 kalite paslanmaz çelik ile AISI 316 kalite paslanmaz çelik kalitesi arasındaki fark nedir sorusu hemen aklımıza gelebilir. AISI 316 kalite paslanmaz çelik, suya ve etkilerine çok fazla maruz kalınan alanlarda tercih edilir. Ayrıca deniz kenarı uygulamalarında da tercih edilmelidir. Deniz suyundan kaynaklı paslanmayı (korozyonu) AISI 304 kalite paslanmaz çelikten imal paslanmaz korkuluklarında gözlemleyebiliriz. Bu sebepten ötürü suya ve etkilerine yoğun maruz kalacak alanlarda AISI 316 kalite paslanmaz çelikten imal paslanmaz korkuluklar yaptırmalıyız.


PYS Paslanmaz Yapı Sistemleri olarak, paslanmaz korkulukların tasarımından uygulamanın sonuna kadar geçen süreçte müşteri istekleri doğrultusunda, uygun tasarım ve uygun malzeme seçimini yaparak son derece titiz bir çalışma içerisinde bulunmaktayız.

Ülkemizde son dönemde düşük kalite paslanmaz çelikten imal edilmiş paslanmaz korkuluk uygulamalarına rastlamaktayız. Düşük kalite paslanmaz çelik AISI 201 serisidir. AISI 201 kalitesinde yapılan paslanmaz korkulukların ömrü ne yazık ki çok kısa olmaktadır. Uygulamanın tamamlanıp, paslanmaz korkulukların su ile ilk temasından sonra paslanma (korozyon) gözlemlenir. Ürünlerin dıştan kesinlikle hangi kalite olduğu anlaşılmaz. AISI 201, AISI 304, AISI 316 kalite paslanmaz çeliklerin kesin olarak tanımlaması Kosgeb ya da özel laboratuvarlardan alınacak raporlar neticesinde öğrenilebilir. Paslanmaz çeliklerde burada saymadığımız daha bir çok kalite çeşidi bulunmaktadır. Paslanmaz çelik türlerini ve bu türlere ait bilgi almak için Paslanmaz Çelik Malzeme Kodları sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.


Unutulmaması gereken husus, paslanmaz korkuluk yaptırdığınız firma ile iyi bir iletişim içinde olunması gerekliliğidir. Paslanmaz korkuluk yaptırdığınız firmaya güven en önemli konudur. Çünkü siz kullanılan paslanmaz çelik kalitesini bilemezsiniz. Paslanmaz korkuluk yaptırdığınız firmanın bu konuda size muhakkak garanti vermesi gerektiğidir. PYS Paslanmaz Yapı Sistemleri, uygulamalarının tamamında 1.kalite ve sözleşmede belirtilen paslanmaz çelik sınıfında imalatlarını yapmaktadır. Belirttiğimiz kötü duruma düşmemek için muhakkak paslanmaz korkuluk yaptırdığınız firmadan garanti almalısınız. Bu garanti sayesinde projenin tesliminden sonra oluşacak paslanma(korozyon) sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Ledli Paslanmaz Korkuluk

Belirttiğimiz hususta yaşanılan bir olayı sizlerle paylaşmak isteriz. Bize ulaşan bir müşterimizin başından geçen olay aynen şöyledir. Dış ortamda (sokak kenarında) uygulanan paslanmaz korkuluk montaj tamamlanmasından daha bir hafta bile geçmeden pas tutmaya başlamış. Müşteri bu konuda bizden yardım talebinde bulundu. PYS Paslanmaz Yapı Sistemleri teknik personelinin yaptığı keşif neticesinde alınan örneğin Kosgeb laboratuvarındaki test raporunda kullanılan paslanmaz çelik kalitesi AISI 201 serisi çıktı. Biz paslanmaz korkuluğu gerekli olan AISI 304 kalite olarak yerine yeniden taktık. Oluşan faturayı müşterimiz, ilk yaptırdığı firmadan mahkeme yolu ile geri tahsil etti.

Yaşanılan bu olayda bize göstermektedir ki ucuz etin yahnisi yavan olur. Başınızın bu tür sorunlarla uğraşmaması ve verdiğiniz ücretin tam karşılığının alınması için paslanmaz korkuluk yaptırdığınız firmanın güvenilirliğini sorgulamanızdır.

Paslanmaz Korkuluk Modeli 38

Paslanmaz korkuluklarda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, kullanılacak paslanmaz çelik boru veya paslanmaz çelik kutu profilin et kalınlığıdır. Kullanılacak boru veya kutu profil et kalınlığını fiyatı doğrudan etkileyen bir husustur. Paslanmaz korkulukların darbe dayanımını ve sağlamlığını etkileyen faktör profil et kalınlığıdır. Uygulanması gereken et kalınlığı 1,5 mm in altında olmamasını tavsiye ederiz. 1,5mm et kalınlığı altında yapılan paslanmaz korkulukların maruz kalacakları darbelerde dayanımlarının az olacağını bilmeniz gerekir. PYS Paslanmaz Yapı Sistemleri olarak, bu hususu müşterilerimize belirtmekteyiz. Düşük et kalınlığındaki korkulukların garanti şartları da kalmamaktadır. İnce et kalınlığına sahip paslanmaz korkuluklar alacakları darbeye bağlı olarak eğilme, bükülme gibi değişimlere maruz kalmakta bu da görsel bir ürün olan paslanmaz korkuluklarınızı değerinin düşmesine sebep olmaktadır. Görselliğini kaybeden paslanmaz korkuluğun yerine yenisini yaptırmak zorunda kalmamak için et kalınlığını 1,5 mm altında kullanmamanızı öneririz.

MSB.805/A-Y Paslanmaz çelik merdiven korkuluğu ve küpeştesi yapılması

Kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılan okul, hastane, hizmet binaları v.b yapılarda belirttiğimiz bu hususun ortaya çıkmaması için birim fiyat oluşturulmuştur. Paslanmaz çelik merdiven korkuluğu ve küpeştesi yapılması olan MSB.805/A-Y poz numaralı bu birim fiyattın tarifinde kullanılacak olan tüm boruların 1,5 mm olması zorunluluğu getirilmiştir. Paslanmaz korkuluk birim fiyatı, poz tarifine ve analizine burada yer vermek istiyoruz.

 

MSB.805/A-Y POZU 2019 YILINDAN İTİBAREN 48.550.2001 PASLANMAZ ÇELİK MERDİVEN KORKULUĞU VE KÜPEŞTESİ YAPILMASI OLARAK DEĞİŞTİRİLMİŞTİR.

 

Poz No

MSB.805/A-Y Pozu

Tanım

Paslanmaz çelik merdiven korkuluğu ve küpeştesi yapılması

Uzun Tanım Paslanmaz çelik merdiven korkuluğu ve küpeştesi yapılması
Birim kg
Pozun Tipi Analiz
Bulunduğu Kitap Milli Savunma Bakanlığı

Tanım:

Parlak paslanmaz çelikten (304 krom çelik) merdiven korkuluğu yapılması; 60 veya 90 cm. ara ile dikmeleri Q32*1.5, korkuluk üst başlık küpeştesi Q51*1.5, ara bağlama boruları 3 adet Q16*1.5 çapında paslanmaz çelikten imal edilecek, küpeşte bağlantı elemanları paslanmaz mafsallardan olacak, ara kayıtların dikme borulara bağlantısı M6’lık vidalarla yapılacak, bunların üzerine paslanmaz kör somun monte edilecek, dikmelerin basamak bağlantı yerlerine M10 vida veya fırın boyalı ankraj demirinin yerinde punta ile kaynak yapılacak üzerine krom-nikel Q51’lik kapaklar takılacaktır. Q51’lik küpeştenin ağız kapakları paslanmaz çelik kapakla kapatılacak, merdiven dönüşüm yerleri patentli dirsek olacak, dirsekle küpeşte birleşim yeri kaynaklı olacaktır. Yapılan bütün kaynaklar pürüzsüz olacaktır.

Parlak paslanmaz çelikten (304 krom çelik) merdiven küpeştesi yapılması; 0.5 metre ara ile bağlantı mafsalı kullanılacak, kaynak izi belli olmayacak, küpeşte ile duvar arasındaki mesafe en az 5 cm. olacaktır. 304 kalite paslanmaz çelikten projesine uygun ölçülerde imal edilecek olan paslanmaz çelik merdiven korkuluğu ve küpeştesinin projesine uygun olarak imal edilmesi için gerekli atelye masrafları, kaynak, argon kaynağı, rozet, mafsal, somun, torna, freze, polisaj, metrik bağlantı elemanları, ufak malzemeler ve çelik cıvata kullanılması , yerine montajı için gerekli her türlü malzeme ve zayiatı, işçilik, malzemenin şantiyeye nakliyesi, iş yerindeki yükleme, boşaltma, yatay ve düşey taşımalar, genel giderler ve müteahhit karı dahil 1 kg fiyatı:

Ölçü:

Projesine göre imal edilen paslanmaz çelik imalat, yerine konulmadan önce tartılır ve bir zabıtla ataşmana geçirilir. İdare lüzum görürse proje boyutları üzerinden bütün aksamın cetveldeki ağırlıklarına (TSE normlarına göre ağırlıkları hesap edilir, standart olmadığı takdirde Alman normlarına göre hesap yapılır.) nazaran tartı ağırlığını tahkik eder. Bu tahkik neticesinde, cetvellere nazaran %5 ağırlık fazlasına kadar ödeme yapılır. %5‘den fazla ağırlık dikkate alınmaz. Hesap tahkikinde perçin ve civata delikleri dolu kabul edilir. Bu tartı neticesinde bulunan ağırlığın cetveldekinden az olması halinde yapılan imalatın idarece kabul edilmesi şartıyla tartı esas alınır.

MSB.805/A Pozu Analizi

İdare Kodu Rayiç No

 

Tanımı Birimi Miktarı
Malzeme :
BAY 04.262/T50 1.4301 (304) kalite paslanmaz çubuk ( Zayiat dahil ) Kg 1.1
BAY 04.262/T50 1.4301 (304) kalite paslanmaz çubuk bedelinin %20’u

(atelye masrafları, kaynak, argon kaynağı, rozet, mafsal, somun, torna, freze, metrik bağlantı elemanları,ufak malzemeler,çelik cıvata, polisaj, malzemenin şantiyeye nakliyesi karşılığı)(1.1*0.20=0.22 kg)

Kg 0.22
İşçilik :
BAY 01.018 Sıcak demirci ustası Saat 0.5
BAY 01.021 Kaynakçı ustası Saat 0.5
BAY 01.027 Tornacı ustası

Yapılması için

Saat 0.5
BAY 01.501 Düz işçi (inşaat işçisi)

Yerine yerleştirmek için

Saat 0.2
BAY 01.501 Düz işçi (inşaat işçisi) Saat 0.25

Milli Savunma Bakanlığı birim fiyatları listesinde yer alan paslanmaz korkuluk yapılması pozunda da gördüğünüz gibi 1,5 mm et kalınlığına sahip borunun kullanılması zorunludur.

Yazımızın bu kısmına kadar paslanmaz korkulukların tasarım ve malzeme seçiminde dikkat edilmesi gereken konulara değindik. Şimdi genel olarak paslanmaz korkuluk modelleri ve örneklerine yer vereceğiz.

Paslanmaz Korkuluk Modelleri

Paslanmaz çelik korkulukların model çeşitliliği, tasarımcısına ve mülk sahibine geniş bir seçim çeşitliliği sunmaktadır. Boru profilli, kutu profilli, lamalı, camlı ve ahşaptan yapılan paslanmaz korkuluklara sırayla yer vereceğiz.

Boru profilli paslanmaz korkuluk

Paslanmaz çelik borudan imal edilen paslanmaz korkuluk türüdür. Bu korkuluk çeşidinde dikme ya da üst küpeşte birlikte ya da ayrı ayrı paslanmaz çelik borudan imal edilir. Tasarımcı burada paslanmaz korkuluk dikmelerini boru, üst küpeşteyi boru veya kare ya da dikdörtgen kutu profil kullanarak oluşturabilir. Dikmelerde genel olarak Ø 32 mm lik boru kullanılır. Üst küpeşte de genel olarak Ø 51 mm borudan yapılır. Bunun dışında Ø 42 mm dikme ve Ø 63 mm lik üst küpeşte de yapılmaktadır. Üst küpeşte de 30×50 mm kutu profil bir diğer tasarım çeşididir. Yapılan dikmeler arasına miktarı tasarıma bağlı olarak Ø 16 mm ya da Ø 19 mm paslanmaz çelik boru yatay emniyet açısından montaj edilir. AISI 304 veya AISI 316 kalite paslanmaz çelik sınıfında yapılabilir.


Kutu profilli paslanmaz korkuluk

 

Paslanmaz korkuluk dikmelerinde 40×40 mm kutu profil kullanılarak boru yada dikdörtgen kutu profilli küpeşte de yapılabilmektedir. Kutu profilli dikmeler arasına tercihe bağlı 3-4-5-6 sıralı emniyet şeridi uygulamasında Ø 16 ya da Ø 19 mm paslanmaz çelik boru genel olarak tercih edilmektedir. AISI 304 veya AISI 316 kalite paslanmaz çelik sınıfında yapılabilir.


Lamalı Paslanmaz Çelik Korkuluk

Lamalı paslanmaz korkuluk çeşidinde, korkuluk dikmeleri lazer vasıtasıyla kesilmiş lamalar kullanılır. Bu lamaların kalınlığı genel olarak 8,10,12 mm olarak tercih edilmektedir. Lamalı paslanmaz korkulukların yatay emniyet şeritleri ise, lamaların orta noktalarında oluşturulan deliklerden geçirilen Ø 10 mm paslanmaz dolu çubukla oluşturulur.

Bunun dışında lamalı paslanmaz korkuluklarda tekli ya da çiftli lama kullanılarak oluşturulan dikmeler de kullanılmaktadır. İki lama arasında tasarımın gereği bir dolu malzeme koyularak çift lama olduğu belirginleştirilir.

Lamalı paslanmaz korkulukların tasarımı ve uygulaması zor bir türdür. Lamalı korkulukların tercih edildiği yerler genel olarak alış veriş merkezleri, mağazalar, oteller, hastaneler gibi görselliğin ön planda olduğu yerlerdir.

Lamalı paslanmaz korkulukların küpeştesinde, paslanmaz boru profil, kutu profil, lama veya ahşap tercih edilmektedir. Korkuluğun iç ya da dış mahal oluşuna bağlı olarak da kullanılan ahşap cinsi belirlenmektedir.

AISI 304 veya AISI 316 kalite paslanmaz çelik sınıfında yapılabilir.


 

Paslanmaz Camlı Korkuluk

Camlı korkuluk, günümüzde her yerde karşımıza çıkmaktadır. Camın binaları mimarisine katkısı oldukça fazladır. Görsel bir malzeme olan cam, camlı korkuluklara talebin artmasına sebep olmaktadır.

Camlı korkuluk, uygulandığı yerde görünümün kaybolmasını engelleyerek, bulunduğu yere güvenlik kazandırır. Bu sebepten ötürü sade bir görünüme sahiptir.

Cam korkulukları, balkonlarda, merdivenlerde, galeri boşlukları gibi yerlerde görürüz. Camlı korkuluklarda kullanılan camlar, lamine camlı, temperli veya lamine temperli olarak kullanılmaktadır. Burada camın hangi işleme tabi tutularak yerine montajının yapılacağını, camlı korkuluğun kullanım yeri belirlemektedir.

Cam korkuluklarda, cam kalınlıkları da değişkenlik gösterir. 4+4 mm, 6+6 mm, 8+8 mm, 10+10 mm, 12+12 mm, 14+14 mm, 16+16 mm gibi çeşitli kalınlıklarda camlar kullanılmaktadır.

Cam korkuluklarda düz şeffaf cam yerine yeşil, füme, bronz, mavi ve extra clear gibi renkte ve özellikte camlarda kullanılabilmektedir.

Camlı korkulukların tasarımında da bir çok çeşit vardır. Spiderlı, cam tutuculu, kanallı, spigotlu, noktasal cam tutuculu gibi çeşitlerini sayabiliriz. Cam korkulukların zemin, duvar ya da merdiven bağlantılarında paslanmaz çelik cam aksesuarları kullanılır.


 

Paslanmaz Ahşap Korkuluk

Paslanmaz korkuluklarda yardımcı bir malzeme olan ahşapta kullanılmaktadır. Özellikle paslanmaz korkulukların küpeştelerinde tercih edilen ahşap, doğal bir malzeme olması sebebiyle paslanmaz çelikle birleştiğinde oldukça şık bir görünüm kazanmaktadır.

Paslanmaz korkuluğun uygulandığı yere bağlı olarak, kullanılacak ahşap türü de değişmektedir. Kayın, meşe, larex, iroko gibi ağaç cinsleri kullanıldığı gibi thermowood türü ağaçlarda kullanılmaktadır. Farklı şekillerde yapılan ahşap küpeşteler, paslanmaz çelikten imal paslanmaz aksesuarlar ile korkuluğa bağlanmaktadır.


 

Paslanmaz Korkuluk Montajı

Paslanmaz korkulukların montajında farklı metodlar bulunmaktadır. Dikmelerin zemine oturduğu paslanmaz flanş plakaları montajında tijlerin zemine ankrajı epoksi ile ya da  çelik dübel ile yapılmaktadır.

Ayrıca paslanmaz korkuluğu oluşturan boru ya da kutu profillerin birbirine bağlanmasında da farklı birleştirme yöntemleri bulunmaktadır. Argon kaynaklı birleşim veya paslanmaz aksesuarları vasıtasıyla yapılan paslanmaz korkuluklar farklı görünüşlere sahip olmaktadır. Argon kaynağı ile birleştirilen boru ya da kutu profillerde birleşim noktası gözle görülmez. Paslanmaz aksesuarlar ile yapılan birleşimlerde bu aksesuarları görürüz. İki yöntem arasında ki fark ise zaman ve maliyettir. Paslanmaz aksesuarlar vasıtasıyla yapılan korkulukların montaj süresi daha kısadır. Argon kaynaklı birleşimde ise süre uzamaktadır. Her birleşim noktasında yapılacak kaynak hem zamanı uzatmakta hem de maliyeti arttırmaktadır.


Paslanmaz aksesuarlar, paslanmaz dirsekler, paslanmaz yüzükler, paslanmaz mafsallar, paslanmaz rozetler, paslanmaz bilezikler, paslanmaz flanşlar gibi çok çeşitlidir. Her bir paslanmaz aksesuarın uygulandığı yer farklıdır. Bağlantı detayına bağlı olarak da yeni paslanmaz aksesuar tasarımı yapılabilmektedir. Paslanmaz aksesuarlar bağlantılarda büyük bir kolaylık sağlamaktadırlar. Uygulama sırasındaki bu kolaylıklarından dolayı paslanmaz aksesuar (paslanmaz fitings) kullanılarak yapılan paslanmaz korkulukların maliyetleri daha düşük olmaktadır.

Paslanmaz aksesuarlar farklı sınıf paslanmaz çelikten yapılabilmektedir. AISI 304 veya AISI 316 kalite paslanmaz çelikten yapılan paslanmaz aksesuarlar korkuluk küpeşteler de yerini almaktadır.

Paslanmaz Korkuluk Fiyatları

Paslanmaz korkuluk fiyatlarına etki eden unsurları yazımızda belirtmiş idik. Belirttiğimiz sebepler başta olmak üzere, uygulama alanı, şantiyenin konumu, mevsimsel şartlar gibi ilave sebepler de fiyatları değiştiren faktörler arasında sayılabilir.

PYS Paslanmaz Yapı Sistemleri, her zaman en uygun korkuluk fiyatını en kaliteli şekilde sizlere sunar.

Paslanmaz krom korkuluk ham maddesi olan paslanmaz çelik, yurt dışından getirilen bir çelik türüdür. Bu sebepten ötürü döviz kurlarındaki değişiklikler de fiyatları etkileyen bir diğer husustur.

Piyasa da genel olarak uygulanan paslanmaz korkuluk modelleri için hazırladığımız paslanmaz korkuluk fiyat listesini sizin için burada paylaşıyoruz. Bu tabloda yer alan fiyatlar ve uygulama metrajları sizlere fikir verebilmesi için paylaşılmış olup, kesin fiyatlar PYS Paslanmaz Yapı Sistemleri yetkili personelinin şantiyeyi ziyaret edip keşif çıkarması neticesinde netleşecektir. Bu sebepten ötürü bizimle irtibata geçerek keşif talebinde bulunmanız, projenizde yer alan paslanmaz korkulukların net fiyatlarının belirlenmesini sağlayacaktır.

Paslanmaz Krom Korkuluk Fiyatları Listesi 2017

0-100 mt arası 100-200 mt arası 200- 300 mt arası
Korkuluk Kodu Paslanmaz Korkuluk Açıklaması
PYSPK01 2 güvenlik hatlı paslanmaz krom korkuluk fiyatı 159,90-TL/MT 139,90-TL/MT 129,90-TL/MT
PYSPK02 3 güvenlik hatlı paslanmaz krom korkuluk fiyatı 179,90-TL/MT 159,90-TL/MT 149,90-TL/MT
PYSPK03 4 güvenlik hatlı paslanmaz krom korkuluk fiyatı 199,90-TL/MT 179,90-TL/MT 169,90-TL/MT
PYSPK04 5 güvenlik hatlı paslanmaz krom korkuluk fiyatı 219,90-TL/MT 199,90-TL/MT 189,90-TL/MT
PYSPK05 6 güvenlik hatlı paslanmaz krom korkuluk fiyatı 239,90-TL/MT 219,90-TL/MT 209,90-TL/MT
PYSPK06 Teraslarda uygulana parapet üstü bir güvenlik hatlı paslanmaz krom korkuluk fiyatı 109,90-TL/MT 89,90-TL/MT 79,90-TL/MT

PYS Paslanmaz Yapı Sistemleri olarak bu yazımızda sizlerle, paslanmaz korkuluk ile ilgili faydalı olacağını düşündüğümüz birçok bilgiyi paylaştık. Belirttiğimiz konularda ya da farklı bir konuda sorularınız olduğu takdirde bizimle iletişime geçmeniz durumunda sizlerle bilgilerimizi paylaşmaktan mutluluk duyarız.


Hangi Sınıf Paslanmaz Çelik Korkuluk Yapımında Kullanılır?

Paslanmaz Çelik Malzeme Kodları

Paslanmaz Çelik Kalite Tablosu

Korozyona Dayanım Mekanik Özellikleri Kaynak Yapılabilirlik İşlenebilirlik Isıl İşlem Alabilme
303 (1.4305)
304 (1.4301)
304L (1.4307)
316 (1.4401)
316L (1.4404)
316Ti (1.4571)
310 (1.4845)
420 (1.4021)
420 (1.4028)
420 (1.4034)
440M (1.4116N)
431 (1.4057)
430 (1.4016)
430F (1.4105)
1.4104
Dubleks (1.4462)
4418 (1.4418)
630 (1.4542)
904L (1.4539)
321 (1.4541)
Süper Dubleks (1.4410)
15-5 PH (1.4545 – 1.4548)
Süper Dubleks (1.4507)
PH 13-8 Mo (1.4534 – S13800)
Not:Yukarıda yer alan değerler sadece firmamızın sattığı Fransız Ugitech fabrikası üretimi paslanmaz çelikler için geçerli olup Hint,Çin ve benzer mallar için geçerli değildir. Farklı kalitedeki malzemelerin özellikleri  ile  arasında gösterilmiştir. Isıl işlem alamayan malzemeler – ile gösterilmiştir.

303 Paslanmaz Çelik: 303 kalite paslanmaz çelik, içerik bakımından 304 kaliteye benzemektedir. Basitçe 304 kalitenin içerisine kükürt eklenmiş versiyonuna 303 diyebiliriz. Kükürt, işleme esnasında talaşın kırılmasını sağlar, işlenebilirliği arttırır. Öte yandan kükürt, malzemenin paslanma direncini düşürmektedir. Dolayısıyla 303 kalite malzeme, 304 kaliteye oranla daha kötü bir paslanma direncine sahiptir. Bu klite malzeme öztenitik paslanmazlar grubuna girmektedir ve mıknatıs tutmaz, ısıl işlem görmez.

304 Paslanmaz Çelik: 304 kalite paslanmaz en yaygın kullanılan paslanmaz çelik kalitesidir. İçerdiği %8 nikel ve %18 krom ile bir çok ortam için oldukça kullanıma uygun bir pslanmaz çelik kalitesidir. Günlük hayatta kullandığımız paslanmaz korkuluklarda, krom korkuluklarda çatal-kaşık-bıçak gibi ürünlerde, tüm mutfak eşyalarda, tüm dekoratif ürünlerde, her türlü dış ortamda bu paslanmaz çelik kalitesi kullanılabilmektedir. Ancak her paslanmaz çelik gibi 304 kalite malzemeninde bir dayanım sınırı vardır ve çok aşırı korozif ortamlarda kullanılması tavsiye edilmez.

304L Paslanmaz Çelik: 304L kalite ile 304 kalite arasındaki tek temel fark her iki malzemenin içerisindeki karbon oranlarındaki farklılıktır. 304L kalitede karbon miktarı oldukça düşüktür. Normal 304 kalitede ise karbon miktarının aralığı biraz daha geniştir. Karbon miktarı bir malzemede azaldıkça, o malzemenin korozyona karşı dayanımıda bir miktar artabilmektedir. Ayrıca düşük karbon, malzemenin azda olsa kaynak yapılabilme özelliğini arttırır. 304L kalite malzeme genellikle lama ve altıköşe malzemelerde tercih edilmektedir.

316 Paslanmaz Çelik: 316 kalite paslanmaz çelik 304 kalite paslanmaz malzemeden sonra en yaygın kullanılan öztenetik paslanmaz malzemedir. 304 kaliteye ilave olarak daha fazla nikel 316 kalitede mevcuttur. Daha fazla nikelin yanı sıra 304’te olmayan molibden elementide 316 kalite içerisinde mevcuttur ve her iki elementte paslanmaya karşı direnci oldukça arttırmaktadır. paslanmaz korkuluklarda, krom korkuluklarda kullanılabilir.

316L Paslanmaz Çelik: 316 kalite paslanmaz çelik ile 316L arasındaki en önemli ve belkide tek fark içeriğindeki karbon miktarıdır. L yani ingilizce low anlamına gelen kelimenin ilk harfi, düşük karbon anlamına gelmektedir ve 316L paslanmaz malzemenin karbon oranı %0.03 veya daha azdır.

316Ti Paslanmaz Çelik: 316 Ti kalite paslanmaz çelik malzeme genellikle 4571 veya 1.4571 olarakta bilinmektedir ve bu şekilde aranmaktadır. İçeriğinde bulunan titanyum malzemeyi hem korozyona karşı, hemde aşınmaya karşı daha mukavim hale getirir ve titanyumun malzemeye karışması erime sıcaklığının yüksek olması sebebiyle çok zordur. Bu yüzden paslanmazda satılan tüm 316Ti yani 1.4571 kalite malzemeler Avrupa menşeli malzemelerdir.

310 Paslanmaz Çelik: 310 paslanmaz yada 310 S kalite paslanmaz çelik olarakta bilinen bu paslanmaz çelik kalitesi, oldukça yüksek miktarda nikel ve krom içermektedir. Her iki elementte özel olarak bu malzemede karıştırılmıştır ve bu elementlerin kombinasyonu malzemenin çok yüksek sıcaklıklara dayanabilmesine olanak sağlar. 1000 dereceden bile yüksek sıcaklıklarda çalışabilen 310 paslanmaz malzemeler  sadece Fransız Ugitech üretimi olarak mevcuttur ve Ugitech malzemeleri en iyi paslanmazlık ve ısı dayanımı sağlayan malzemelerdir.

420 Paslanmaz Çelik: 420 kalite paslanmaz çelik temel olarak içerisindeki karbon miktarına göre bir çok farklı versiyonda üretilmektedir. Örneğin 1.4021’de 420 kalite olduğu gibi, 1.4028’de 420 kalite paslanmaz çeliğin bir versiyonudur. 420 paslanmaz malzemelerin en sık kullanılan ve üretilen üç farklı versiyonu mevcuttur. Bunlardan ilki 1.4021 yani X20Cr13 tür. İkincisi 1.4028 yani X30Cr13 tür. Üçüncü versiyonu ise 1.4034 yani X46Cr13 tür. Her üç 420 kalite arasında da sadece karbon miktarında farklılık mevcuttur.

431 Paslanmaz Çelik: 431 yada daha sık kullanılan adıyla 4057 paslanmaz çelik kalitesi genellikle QT800 veya QT900 ısıl işlemli olarak üretilmektedir. QT quenched and tempered anlamına gelmektedir. QT’li malzemede ısıl işlemli malzeme demektir ve yanında yazan rakamda malzemenin ısıl işlem ardından sahip olduğu minimum kopma dayanımını gösterir. Özetle firmamızda mevcut olan QT800 isıl işlemli 431 (1.4057) kalite malzemelerin kopma dayanımı minimum 800 MPA dır.

430 Paslanmaz Çelik: 430 paslanmaz malzeme oldukça iyi bir parlama özelliğine sahiptir. Mıknatıs tutan bu paslanmaz çelik kalitesi, paslanmaya karşı çok dirençli bir malzeme değildir. Fiyat avantajından dolayı korozyon dayanımı çok gerektirmeyen yerlerde tercih edilebilen bu paslanmaz çelik kalitesi, mekanik özellikler bakımından da ortalama değerlere sahiptir.

430F Paslanmaz Çelik: 430F kalite paslanmaz malzeme 430 kalitenin kükürt eklenmiş versiyonudur. İçerdiği kükürt, malzemenin oldukça rahat işlenebilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda içerdiği bu katkı maddesi, talaşların kırılmasını sağlar, işleme esnasında adeta yağ görevi görür. 430F malzeme 303 kaliteden bile daha rahat işlenebilen bir paslanmaz çeliktir

1.4104 Paslanmaz Çelik: 1.4104 kalite paslanmaz malzeme 430F yani 1.4105 kalitenin daha yüksek karbon içeren versiyonu gibi düşünülebilir. 1.4105 kaliteye oranla daha yüksek karbon içeren 1.4104 ısıl işlem alabilmektedir ve bu malzemeyi içerdiği kükürt sayesinde işlemek kolaydır. İyi işlenebilen bir kalite olan 1.4104,

Dubleks (1.4462) Paslanmaz Çelik: Dubleks paslanmaz çelik (1.4462) oldukça iyi paslanma direnci olan çift fazlı bir paslanmaz çelik kalitesidir. Dubleks malzeme aynı zamanda dupleks olarakta adlandırılmaktadır ve 2205 kalite olarakta bilinmektedir. Bu kalite paslanmaz malzeme sıklıkla 316L dubleks denilerek 316L kaliteyle karıştırılmaktadır ancak 1.4462 ve 316L tamamen farklı kalitelerdir. Dubleks kelimesinin anlamıda bu malzemenin çift fazlı olmasıdır ve her iki farklı faz aralığındaki paslanmaz çelik malzemelerin de özelliğini göstermektedir.

630 Paslanmaz Çelik: 630 yada savunma sanayiinde daha sık kullanılan adıyla PH 17-4 oldukça mekanik dayanımı yüksek, korozyon direnci iyi, yüzeyi ver ve aşınmaya dayanıklı, mıknatıs tutan bir paslanmaz çelik kalitesidir. 304 kaliteyle neredeyse birebir aynı paslanma direnci gösterebilen bu paslanmaz çelik kalitesi, mekanin dayanım olarak akma değeri bakımında 304 kaliteden neredeyse 3.5 kat daha kuvvetli bir malzemedir. Aynı şekilde kopma dayanımıda 304 kalitenin iki katından fazla olan bu paslanmaz çelik kalitesi, ısıl ilşlem görebilmekte ve daha da sert ve kuvvetli hale gelebilmektedir. 630 aynı zamanda 1.4542 olarakta gösterilmektedir

440M Paslanmaz Çelik: 440M kalite paslanmaz oldukça yeni bir paslanmaz çelik kalitesidir. Fransız Ugitech tarafından geliştirilmiş olan ve sadece Ugitech tarafından üretilen bu paslanmaz çelik kalitesi, 4112 (1.4112) ve 4125 (1.4125) kalite paslanmazların gelişmiş versiyonu olarak tüm Avrupada bilinmektedir. Bu malzeme rakip kalitelerine göre çok daha az (benzerlerinden %50 daha az) karbon içermektedir. Bu sayede malzeme çok daha rahat işlenebilmektedir. Karbon seviyesi düşük olduğu için bu paslanmaz çelik kalitesi, paslanmaya karşıda daha dirençlidir. Aynı zamanda içerisindeki nitrojen ilavesi sayesinde diğer benzerleriyle aynı sertliği alabilmekte ve öte yandan 8-10 kat daha kırılgan olmayan bir yapıya sahiptir.

1.4418 Paslanmaz Çelik: 1.4418 paslanmaz çelik QT900 olarak üretilmektedir ve bu malzemenin ısıl işlem standartı budur. 4418 veya 1.4418 paslanmaz ıslahlı olarak Birçelik stoklarına ulaşmaktadır. Bu malzemeler ıslahlı olmasına rağmen, imalat ardından tekrar ısıl işlem görebilen malzemelerdir. 1.4418 kalite malzeme oldukça iyi bir paslanma direncine sahiptir ve mekanik özellikler bakımından 630 (1.4542) kalite malzemeye oldukça benzeyen bir paslanmaz kalitesidir.

 

321 Paslanmaz Çelik: 321 paslanmaz yani 1.4541 paslanmaz çelik ısıya karşı dayanımı iyi olan ve korozyon direnci yüksek bir paslanmaz çelik kalitesidir. Yapı olarak 304 kaliteye benzeyen bu paslanmaz malzemenin içerisinde titanyum elementi mevcuttur. Titanyum malzemeyi korozyona karşı daha dayanıklı hale getirirken, aşınmaya karşı ve sıcaklığa karşıda daha dayanıklı bir yapıya sahip olmasını sağlar.

904L Paslanmaz Çelik: 904L yada 1.4539 paslanmaz çelik malzemelerde korozyon dayanımı açısından en üst noktadadır. Kullanımı oldukça yaygındır ve korozyon dayanımının aşırı yüksek olması istenilen durumlarda bu paslanmaz çelik kalitesi tercih edilmelidir. Bu paslanmaz kalitesinden korozyona daha dirençli bir paslanmaz kalitesi mevcut değildir. (kullanımı yaygın paslanmazlar arasında) Daha fazla korozyon dayanımı gerekiyorsa saf titanyum veya nikel alaşımları tercih edilmelidir.

 

Süper Dubleks (1.4410) Paslanmaz Çelik: 1.4410 süper dubleks malzeme, süper dubleks malzeme kaliteleri arasında en yaygın kullanılanı ve en yaygın bulunanıdır. Bu kalite malzeme Birçelik stoklarında çap 20mm ile 110mm arasında mevcuttur. 1.4462 dubleks malzemenin yetmediği yerlerde 1.4410 kalite malzeme tercih edilebilir.

15-5 PH (1.4545 – 1.4548) Paslanmaz Çelik: 15-5 PH malzeme aynı zamanda 1.4545 veya 1.4548 olarakta adlandırılmaktadır. Bu paslanmaz çelik kalitesi 630 kalitenin ikinci bir dökümden geçmiş ve saflaştırılmış versiyonudur. 15-5 PH malzeme yaygın olarak savunma sanayiinde ve havacılıkta kullanılmaktadır.

Süper Dubleks (1.4507) Paslanmaz Çelik: 1.4507 kalite malzeme, süper dubleks malzemelerin zirvesi olarak kabul edilebilir. Ufak bir farklada olsa 1.4410 ve 1.4501 kalite süper dubleks malzemelerden daha iyi korozyon direncine sahip olan 1.4507 kalite malzeme, Birçelik stoklarında çeşitli çap ve ebatlarda hazır olarak bulunmaktadır. 1.4507 süper dubleks malzeme aynı zamanda bazı kaynaklarda hiper dubleks malzeme olarakta ifade edilmektedir.

 

PH 13-8 Mo (1.4534 – S13800) Paslanmaz Çelik: PH 13-8 Mo paslanmaz malzeme aynı zamanda 1.4534 veya X3CrNiMoAl13-8-2 olarakta adlandırılmaktadır. Bu paslanmaz çelik kalitesi havacılıkta çok özel noktalarda kullanılan bir malzemedir. PH 13-8 Mo kalite ikinci bir sefer eritilerek tekrar dökülür ve saflaştırılmış bir hale getirilerek satılır. Bu malzeme yaygın olarak savunma uçak iniş takımlarında, uçak dişlilerinde ve havacılıkta kullanılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − six =