Paslanmaz Çelik Paslanır mı? Paslanmaz mı?

Paslanmaz Çeliklerin Paslanmasının (Korozyonunun) Önlenebilmesi İçin Alınması Gereken Önlemler
Ocak 18, 2017
İNŞAAT SEKTÖRÜNDE MALZEME TEDARİK YÖNETİMİNİN ÖNEMİ
Ocak 20, 2017
Hepsini Getir

Paslanmaz Çelik Paslanır mı? Paslanmaz mı?

Paslanmaz Çelik  Paslanır mı? Paslanmaz mı?

Paslanmaz korkuluklarınızı sipariş ederken, korkuluklar ve yapı için hangi malzemeleri seçeceğiniz konusunda bilinçli bir karar vermek için, kullanılan malzeme türünün avantajlarını anlamak önemlidir.

Paslanmaz çelik parmaklıklar, paslanmaz çelik korkuluklar, alüminyum korkulukları seçerken dikkate alınması gereken önemli faktörler şunlardır:

  1. Ömür – Korozyon direnci
  2. Bakım gereksinimleri
  3. Estetik ve bitiş kalitesi
  4. Fiyat
  5. Eko derecelendirmesi – yani ürünün “yeşil” kullanımı nasıl?

Aşağıdaki bilgiler, paslanmaz çelik hakkındaki bilginizi artırmaya, düzenli temizlemeye neden ihtiyaç duyduğunuz sorularına yanıt vermek için hazırlanmıştır.

Paslanmaz Çelik’ in Tarihi

Paslanmaz çelik 1913 yılında İngiltere’de Harry Brearley tarafından keşfedildi. Brearley, krom seviyelerini yükseltmek için bir deney yaparken bunu keşfetti. Deneyine dayanarak,% 12 krom, çeliği asitten kaynaklanan korozyona dirençli hale getirdiğini tespit etti. 1920 yılında, yararlı olduğu bulundu ve bunları iki tür paslanmaz çelik olarak sınıfladı. Bunlar Martenzitik paslanmaz çelik  ve  Östenitik paslanmaz çelik.

Paslanmaz çelik, genel olarak en az% 11.5 krom içeriğine sahip bir çelik alaşım olarak bilinir. Bu materyal, normal metallere kıyasla leke ve pas yapmayan belirli özelliklere sahiptir.

Paslanmaz çelik farklı kalitelere ve yüzey finisajına sahiptir. Yaklaşık 150 çeşidi vardır. Bu çeşitlerde 15’i yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tipler bobinler, levhalar, saclar, teller ve tüplere dönüştürülür. Paslanmaz çeliklerin nitelikleri nedeniyle birçok ticari uygulamada ağırlıklı olarak kullanılan çeliklerden biri haline geldi.

Korkuluk ve Küpeştede Paslanmaz Çelik Kullanımı

Paslanmaz çelik korkuluklar çok popülerdir ve genellikle deniz bölgelerindeki balkonlar için en çok tercih edilen malzemelerden biri olarak düşünülür.  Bu, bir dereceye kadar doğrudur; ancak uygun malzeme türü bilinmiyorsa ya da uygun şekilde yapılmazsa, hem son kullanıcıyı hem de üreticiyi hayal kırıklığına uğratan bazı gerçek tuzaklar vardır.

Paslanmaz çelik ürünleri üreten veya kullanan hemen hemen herkes paslanma ya da zaman zaman leke görmektedir. Bu, alıcıları yapmış olduğu ödemeden dolayı gerçekten rahatsız etmektedir. Bazı durumlarda paslanmaz çelik imalatçıların “Paslanmaz” ifadesinden daha az leke olduğu anlamına geldiğini ifade etmektedirler. Ancak daha gerçekçi bir açıklama ile uygun sınıf malzeme, doğru montaj şekli ve zamanında yapılacak bakım ile paslanma veya leke sorunundan kurtulunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + 3 =