Galvaniz Kaplama Nedir?

Duman Bölmesi
Aralık 11, 2017
Galvanizli Küpeşte Korkuluk
Aralık 11, 2017
Hepsini Getir

Galvaniz Kaplama Nedir?

Galvaniz Kaplama Nedir?

Galvaniz, metalin korozyona karşı ÇİNKO ile kaplanmasıdır.

Galvaniz kaplama iki şekilde yapılır.

1- Elektro Galvaniz ile kaplama

2- Sıcak Daldırma Galvaniz ile kaplamadır

Sıcak Daldırma Galvaniz:

Sıcak daldırma galvaniz yöntemi ile ergimiş halde bulunan çinko 460C° içerisine malzeme daldırılarak kaplama işlemi yapılır. Bu şekilde oksidasyon önlenerek metalin ömrü uzar, hava teması kesilmesi paslanmayı önlemiş olur. Oksijen metalle etkileşime girerek aşınmalara neden olur (pas) ve katmer katmer parçalar metalden ayrılır, metalin dayanımı düşer, görüntü bozulur. Paslanmaz sadece görüntü bozukluğu değildir.. Aynı zamanda metali aşındıran bir kimyasal reaksiyondur. Galvaniz ile kaplamada metal üzerinde bir nüfusiyet oluşturulur. Bu şekilde metalin her köşesine, içine, yüzeyine, boşluklara işler. Galvaniz, demir ya da çeliklere uygulanır. Metale, çinko kaplanarak aşınma direnci arttırılır. Paslanmayı önlemenin en iyi yolu galvaniz kaplama uygulamasıdır. Kaplama kalınlığı her geçen yıl azalarak kayba uğrar. Çinko her yıl belli miktarda yok olur. Çinko, demir veya çelikten daha reaktif olduğu için, ilk olarak çinko galvaniz korozyona uğrayarak alt katmanda bulunan demir ya da çeliği korur.

Sıcak Daldırma Galvaniz Kaplamanın Tarihçesi

Galvaniz kaplamanın mucidi Luigi Galvani (1737-1798) dir. Doktor ve fizikçi olan Galvani, kas ve sinir hücrelerinin elektrik ürettiğini bulmuştur ve biyoelektriği keşfiyle bilinir. Galvanizlemenin kayıtlı tarihçesi 1742 de P.J.Malouin adlı bir Fransız kimyacısına dayanır. Frenc Royal Akademi de yapılan sunumda demirin eriyik çinkoya daldırılarak kaplanması metodu anlatılmış ve ortaya çıkmıştır.

Elektro Galvaniz Kaplama

Elektro galvaniz kaplama yöntemi, elektrolitle dolu bir kazanın içine iki adet elektrot daldırılır. Bunlar Anot ve Katot elektrotlardır. Anot elektrotuna çinko (Zn), katoduna ise kaplanacak malzeme bağlanır. Yüksek akım, düşük gerilim üreteci ve redresör ile elektrik verilip anottan elektron koparılıp katoda yani malzemenin yüzeyine yapışması sağlanır. İşlem sonucunda pasivasyon yapılarak kalıcı olması sağlanır ve kaplama işlemi bitirilir.

Elektro galvaniz ile malzemenin özellikleri değişmez, kaynak yapılabilir ancak sıcak daldırma yönteminde metalik değerler değiştiği gibi kaynak yapılamaz. Elektro galvanizde kaplama kesinlikla kalkmaz, sıcak daldırma galvanizde ise kaplama kalkabilir. Elektro galvanizde kaplama saf çinko ile yapılır, daldırma galvanizde ise alaşım çinko ile yapılır.

Sıcak daldırma galvaniz kaplama işlemi, demir ve çelik malzemelerde daha ekonomik, uzun ömürlü, kaliteli kaplama yöntemidir. Malzemelere galvaniz kaplanarak ömrünü yaklaşık 30 yıla yakın arttırmış oluruz. Yüzey kaplama yöntemlerinde en çok kullanılan kaplama işlemi galvaniz kaplamadır ve hiçbir bakım gerektirmez. Sıcak daldırma galvaniz yöntemlerinin en büyük dezavantajlarından birisi Kaynak Yapılamaz olmasıdır. Ayrıca parçaların teker teker galvanizlenmesi gerekir. Montaj yapılmadan galvanizleme yapılmalıdır.

Galvaniz kaplamaya örnek olarak: Civatalar, somunlar, dirsekler, rekorlar, nipeller, saplamalar, redüksiyonlar, borular, dişliler, pullar, rondelalar, teller, gemi çapaları, tank, menteşe, konstrüksiyonlar, inşaat malzemeleri, galvanizli korkuluklar, merdivenler v.s.

Malzeme galvaniz kaplandıktan sonra kalınlık ölçme cihazı (manyetik) ile kaplama kalınlığı ölçülür ve tahribatsız muayene ölçüm aletleriyle de testleri yapılır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + 9 =