Elektro Galvaniz Kaplama

Sıcak Daldırma Galvaniz
Aralık 11, 2017
Sıcak Daldırma Galvaniz Kaplamanın Tarihçesi
Aralık 11, 2017
Hepsini Getir

Elektro Galvaniz Kaplama

Elektro Galvaniz Kaplama

   

Elektro galvaniz kaplama yöntemi, elektrolitle dolu bir kazanın içine iki adet elektrot daldırılır. Bunlar Anot ve Katot elektrotlardır. Anot elektrotuna çinko (Zn), katoduna ise kaplanacak malzeme bağlanır. Yüksek akım, düşük gerilim üreteci ve redresör ile elektrik verilip anottan elektron koparılıp katoda yani malzemenin yüzeyine yapışması sağlanır. İşlem sonucunda pasivasyon yapılarak kalıcı olması sağlanır ve kaplama işlemi bitirilir.

 

Elektro galvaniz ile malzemenin özellikleri değişmez, kaynak yapılabilir ancak sıcak daldırma yönteminde metalik değerler değiştiği gibi kaynak yapılamaz. Elektro galvanizde kaplama kesinlikla kalkmaz, sıcak daldırma galvanizde ise kaplama kalkabilir. Elektro galvanizde kaplama saf çinko ile yapılır, daldırma galvanizde ise alaşım çinko ile yapılır.

 

Galvaniz kaplamaya örnek olarak: Civatalar, somunlar, dirsekler, rekorlar, nipeller, saplamalar, redüksiyonlar, borular, dişliler, pullar, rondelalar, teller, gemi çapaları, tank, menteşe, konstrüksiyonlar, inşaat malzemeleri, galvanizli korkuluklar, merdivenler v.s.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × 2 =