Duman Perdesi

Paslanmaz Çeliğin Tarihi
Aralık 10, 2017
Duman Bölmesi
Aralık 11, 2017
Hepsini Getir

Duman Perdesi

Duman Perdesi

Firmamız PYS Paslanmaz Yapı Sistemleri, özellikle otel, avm, plaza ve iş merkezlerindeki görsel bir mimari parça olan cam duman perdeleri konusunda projelerinizde sizlere destek vermektedir. Camdan yapılan duman perdeleri, bir üst katın korkuluğu ile bütünlük arz etmektedir. Bu sayede görsel olarak bir bütünlük sunar. Cam duman perdesinde 10 ya da 12 mm temperli cam kullanılmaktadır. Tavandan mesafesi de kat yüksekliğinin % 20 si oranında tespit edilir.

Cam Duman Perdesi

Cam Duman Bölmesi

Yangında meydana gelen can kayıplarının en önemli sebebi dumandır. İçeriğindeki zehirli maddeler ve uyuşturucu gazlar doğrudan hayatı tehdit etmekte, bünyesindeki diğer katı ve sıvı tanecikler de göz, solunum yolları gibi organlara zarar vermektedir. Duman, hareket imkânlarını sınırlandırdığı gibi paniğe de yol açar. Dumanın yayılmasının önlenmesi ve hacimlerin dumandan arındırılması yangın güvenliğinin en başta gelen önlemlerindendir.

Duman Perdeleri:

Duman perdelerinin amacı, tavandaki duman akışını önlemek ve dumanı toplamaktır. Duman perdeleri, yangından yayılan dumanın, binadaki duman perdesi olamayan diğer bölümlere ilerlemesini önlemelidir.

Dış duvarları da içeren tam yükseklikli ara duvarlar ve bölmeler de duman perdesi olarak hizmet edebilir.

Geniş ve açık alanlarda kullanılan duman perdeleri, çatıya yükselen dumanı belli bir bölgeye toplayarak havalandırma kapaklarının daha hızlı açılmasını ve havalandırma etkinliğini arttırmaktadır. Bu perdelerin duman geçişine imkân vermeyecek şekilde monte edilmesi gerekmektedir.

Duman perdelerinin tavandan aşağı olan mesafesi, en az tavan yüksekliğinin %20’si kadar olmalıdır.

  

Duman Tahliye Sistemleri:

Duman tahliye sistemi tasarımında iki önemli ölçüt göz önünde bulundurulmaktadır. Öncelikle, insanların güvenli bir şekilde tahliye edilmelerine izin verecek kadar bir süre boyunca duman tabakası kalınlığı belirli bir kritik yüksekliğin altına inmemelidir. İkinci olarak da kurtarma ve söndürme ekiplerinin rahat çalışabilmeleri için görüş mesafesi düşük olmayan bir alt bölge sağlanmalıdır.

Atrium, alışveriş merkezi, depo, endüstriyel tesis, konferans ya da sergi salonu gibi geniş hacimlerde, tavanda biriken sıcak gazların tahliye edilmesi için, en üst noktada doğal havalandırma açıklığı bırakılmakta veya duman tahliye kapağı yerleştirilmektedir. Yangın sırasında otomatik ya da elle açılan bu kapakların alanı, pratikte taban alanının belirli bir yüzdesi olarak alınmaktadır.

Bir yangın esnasında oluşan dumanı tahliye edebilmek için, çatıya duman tahliye bacaları yerleştirilir. Yangın başladığında kaçış noktalarına konulan kontrol kutusundaki düğmeden otomatik olarak kapaklar açılabilir. Bu sayede ortamda biriken replika saat gaz dışarı atılır. Bunun yanında kontrol kutusuna müdahale edilemediğinde ise, sistem ısı algılayıcıları ile otomatik olarak devreye girer ve kendini açar. Bu sayede duman birikmesi sonucu oluşacak patlama riski yok olur. Biriken duman tahliye edildiği için can kaybı önlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 + 18 =

Web Yazılım