Duman Bölmesi

Duman Perdesi
Aralık 11, 2017
Galvaniz Kaplama Nedir?
Aralık 11, 2017
Hepsini Getir

Duman Bölmesi

Duman Bölmesi

Firmamız özellikle otel, avm, plaza ve iş merkezlerindeki görsel bir mimari parça olan cam duman bölmesi konusunda projelerinizde sizlere destek vermektedir. Camdan yapılan duman bölmeleri, bir üst katın korkuluğu ile bütünlük arz etmektedir. Bu sayede görsel olarak bir bütünlük sunar. Cam duman bölmesinde 10 ya da 12 mm temperli cam kullanılmaktadır. Tavandan mesafesi de kat yüksekliğinin % 20 si oranında tespit edilir.

Yangında meydana gelen can kayıplarının en önemli sebebi dumandır. İçeriğindeki zehirli maddeler ve uyuşturucu gazlar doğrudan hayatı tehdit etmekte, bünyesindeki diğer katı ve sıvı tanecikler de göz, solunum yolları gibi organlara zarar vermektedir. Duman, hareket imkânlarını sınırlandırdığı gibi paniğe de yol açar. Dumanın yayılmasının önlenmesi ve hacimlerin dumandan arındırılması yangın güvenliğinin en başta gelen önlemlerindendir.

Duman Bölmeleri:

Duman bölmelerinin amacı, tavandaki duman akışını önlemek ve dumanı toplamaktır. Duman bölmeleri, yangından yayılan dumanın, binadaki duman bölmesi olamayan diğer bölümlere ilerlemesini önlemelidir.

Dış duvarları da içeren tam yükseklikli ara duvarlar ve bölmeler de duman bölmesi olarak hizmet edebilir.

Geniş ve açık alanlarda kullanılan duman bölmeleri, çatıya yükselen dumanı belli bir bölgeye toplayarak havalandırma kapaklarının daha hızlı açılmasını ve havalandırma etkinliğini arttırmaktadır. Bu bölmelerin duman geçişine imkân vermeyecek şekilde monte edilmesi replika saat rolex gerekmektedir.

Duman bölmelerinin tavandan aşağı olan mesafesi, en az tavan yüksekliğinin %20’si kadar olmalıdır.

    

Duman Tahliye Sistemleri:

Duman tahliye sistemi tasarımında iki önemli ölçüt göz önünde bulundurulmaktadır. Öncelikle, insanların güvenli bir şekilde tahliye edilmelerine izin verecek kadar bir süre boyunca duman tabakası kalınlığı belirli bir kritik yüksekliğin altına inmemelidir. İkinci olarak da kurtarma ve söndürme ekiplerinin rahat çalışabilmeleri için görüş mesafesi düşük olmayan bir alt bölge sağlanmalıdır.

Atrium, alışveriş merkezi, depo, endüstriyel tesis, konferans ya da sergi salonu gibi geniş hacimlerde, tavanda biriken sıcak gazların tahliye edilmesi için, en üst noktada doğal havalandırma açıklığı bırakılmakta veya duman tahliye kapağı yerleştirilmektedir. Yangın sırasında otomatik ya da elle açılan bu kapakların alanı, pratikte taban alanının belirli bir yüzdesi olarak alınmaktadır.

Bir yangın esnasında oluşan dumanı tahliye edebilmek için, çatıya duman tahliye bacaları yerleştirilir. Yangın başladığında kaçış noktalarına konulan kontrol kutusundaki düğmeden otomatik olarak kapaklar açılabilir. Bu sayede ortamda biriken gaz dışarı atılır. Bunun yanında kontrol kutusuna müdahale edilemediğinde ise, sistem ısı algılayıcıları ile otomatik olarak devreye girer ve kendini açar. Bu sayede duman birikmesi sonucu oluşacak patlama riski yok olur. Biriken duman tahliye edildiği için can kaybı önlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − six =