Dövme Valyrian çeliği

Dünyanın ilk kayan rüzgar çiftliği
Aralık 10, 2017
Görünmez Köprü Yapımı Başladı
Aralık 10, 2017
Hepsini Getir

Dövme Valyrian çeliği

Dövme Valyrian çeliği

Dövme Valyrian çeliği

Dövme Valyrian çeliği

 

Game of Thrones serisi tarafından yaygınlaştırılan Valyrian çeliğinin gerçek hayatta bir versiyonu, otomotiv piyasalarında devrim yaratma potansiyeline sahip mi?

Thrones Hayranları fanından bir Valyrian çelik kılıcıyla ilgili sorular sorarsanız, olağanüstü keskinlik, kuvvet, hafiflik ve belirgin dalgalanma şekillerini tanımladıklarından gözleri sisleyecektir. Emekli bir Iowa Devlet Üniversitesi metalürji uzmanı Profesör John Verhoeven’e gerçek hayatta kalacak eşdeğerliği – bir Şam çelik kılıcı – hakkında bilgi verin ve aynı, ısrarcı yanıtı alacaksınız.

“Şam çelik bir kılıcın yüzeyi bu güzel, belirgin dalgalı desene” sahip. “Fakat eğer bir kesip mikroskop altında mikro yapısını inceliyorsanız, Samanyolu’na benzeyen karbür parçacıkları katmanları göreceksiniz; küçük beyaz noktalar hep birlikte kümeleniyor. “

Gerçek ya da kurgu olun, Verhoeven ve epik fantezi tiyatrosunun hayranları bu efsanevi silahlarla göz kamaştırıyor. Ama Verhoeven için kalıcı tutkusu, Şam çelik kılıcının gizemini çözmeye yönelik uzun ömürlü bir taahhüttür.

3. ve 17. yüzyıllar arasında üretilen Şam bıçakları, öylesine keskin oldukları için ödüllendirildi; yere düştüğü için ipekli bir eşarp yarısı kesilebiliyordu.

3. ve 17. yüzyıllar arasında üretilen Şam bıçakları, yere düştüğü için ipek eşarpını yarı yarıya kesebilecek kadar keskindir. Verhoeven’ın da işaret ettiği gibi, son kılıçlar 1800’lü yılların başında yapıldı ve çelik formülü çok geçmeden öldü.

Raporlar, kılıçların Hindistan’da üretilen ‘wootz’ çeliğinden küçük kek dövülmesiyle yapıldığını gösteriyor. Burada zanaatkarlar kömür gibi demir ve karbon içerikli malzemeleri kapalı bir pota içinde eritir. Soğutulmuş ve sertleştirilmiş külçeler daha sonra Şam’a gönderildi. Burada Şimşler ısınacak ve bıçağı ölümcül özellikleri ve karakteristik deseni ile çekiçleyecektir.

Verhoeven, 1980’lerin çoğunu, bu işlemi çoğaltmak için demirciler Alfred Pendray ile bir yöntem oluşturdu. Ve 1990’lı yıllara gelindiğinde, çift sürekli Şam benzeri bıçakları dövme ve siklik ısıtma işlemi yapıyor ve Sorel adı verilen bir dökme demir kullanıyordu.

“Al’ın tekniği, antik insanların kullandıklarını öğrendiğimize benzerdi,” diye açıklıyor Verhoeven. “Yine de, neyin olup bittiğini, 1996 yılına kadar, bu vananın vanadyumun içerdiği yabancı maddelerin farkına varamadım” dedi. Metalürji uzmanının vurguladığı gibi, vanadyum gibi kirlilikler külçe sırasında karbürlerin hizalanmasını teşvik ediyor dövme, bandaj desenlerine yol açar.

Yine de başarısına rağmen, Verhoeven’in yöntemi asla demircinin dövüşünden kurtulamadı. Metalürji uzmanına göre, süreçleri emek ve enerji yoğundu ve ekliyor: “Ticari olmak için çok pahalı.”

Süper yumuşak çelik geliştirilmesi

Ama Verhoeven, Şam çelik kılıcına olan sıcak takipinde pek yalnız kaldı. 1980’lerin başında, Stanford Üniversitesi’nden Profesörler Jeffrey Wadsworth ve Oleg Sherby, ultra yüksek karbonlu, çok sağlam, sünek ve tokluğa sahip, dövülebilir çelikler geliştiriyorlardı.

Çifti, yüksek karbonlu çeliklerinden halka bileşenleri ve konik dişlileri üretti ve otomotiv uygulamaları için ultra yüksek mukavemetli sac malzemeleri de dahil olmak üzere, yapısal uygulamalarda malzemenin büyük potansiyel sahibi olduğuna inandılar.

Bu arada, araştırmacılar, maddi kompozisyonlarının Şam çelik kılıçlarının tarihe denk geldiğini fark ettiler. Bunu göz önüne alarak, farklı şeritlemeyi üretmek için sert ve biriken demir karbürlerle süper yumuşatılabilir çelikleri yeniden üreten ‘Wadsworth-Sherby’ yöntemini kullanmaya devam ettiler.

Elde edilen sonuçlar başlıklar çarptı ve eski Şam çelik kılıcının süper yumuşatılabilir özellikte olduğunu sergilediklerini düşünüyorlardı. Fakat tekrar, ticarileşme bozuldu.

ABD merkezli araştırma organizasyonu olan Battelle’nin şu anda başkanı Wadsworth, “Yüzük bileşenlerin ticareti İsviçre’nin Sulzer Brothers’ı tarafından yapıldı ancak proje terk edildi.

“Cehennemden bir adım attık, elimizden gelen herşeyi yaptık, ancak masrafları arttırmak için uğraştık” diye ekledi.

Yeni bir gelişme evresi

Öyleyse, geçmiş ticarileştirme girişimlerinin başarısızlığı, çelik ve Şam benzeri parçaları, tarihsel rafta sıkıca bırakıyor mu? Sürekli bir ilgi göz önüne alındığında, belki de henüz değil.

Son yıllarda, Pekin’deki Merkezi Demir ve Çelik Araştırma Enstitüsü’nden Çin merkezli araştırmacılar, Şam bıçağı verilerini analiz etmek için metalurjik hesaplama yazılımını ve nefes kesen bantlar için önerilen mekanizmaları kullandı.

“Otomobillere giren modern çeliklerin özelliklerini ultra-yüksek karbon çeliğiyle karşılaştırmak ilginç olur ve bu çeliklerin üstün gücü sayesinde ağırlık tasarruflarının elde edilebileceğini görürsünüz”

Bu arada, Technische Universität Dresden Almanya’daki araştırmacılar, şamandıra ile bağlantılı olabileceğine inanılan gerçek bir Şam kılıcında karbon nanotüplerini tespit etmek için transmisyon elektron mikroskopisini kullandılar.

İsveç’ten Mälardalen Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, birkaç bıçak bıçağı üretirken İsveç, Damasteel, bıçak imalatı için ‘Şam çeliği’ üretti. Ve İngiltere’deki Wallace Koleksiyonu’ndan arkeometalurji uzmanları, birkaç eski bıçağın nasıl yapıldığını belirlemek için nötron kırınım analizi (malzemelere nüfuz edici olmayan yıkıcı olmayan bir tarama yöntemi) kullanıyorlar.

Wadsworth, kısmen eski çelik bıçakların çoğaltılmasının ötesinde, Şam benzeri çeliği zamanla kullanacağına iyimser. “Aracın içine giren modern çeliklerin özelliklerini ultra-yüksek karbon çeliğiyle karşılaştırmak ilginç olur ve bu çeliklerin üstün gücü sayesinde ağırlık tasarruflarının elde edilebileceğini görür” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − nine =