Corten Çelik Nedir?

Gemici Merdiveni
Kasım 21, 2017
Corten Saksı
Kasım 22, 2017
Hepsini Getir

Corten Çelik Nedir?

COR-TEN “Korten” Çelik Nedir?

 

Korten çelik bir karbon çelik sınıfıdır. Bu çelik hava koşullarına yüksek dayanım gösterir. Kısaca ifade edilecek olursa “paslı” ya da “paslandırılmış” çelik olarak geçer. Bu çeliklerin en yaygın olarak bilinen COR-TEN ® Amerikan USX Corporation tarafından geliştirilen, ancak bazı alanlarda CORTEN çelik gibi ifade edilen özel üretilmiş çelik metalidir.

(Corten çelik (korten çelik) bench )

Diğer adıyla “Eskitme Çelik” de denebilir. Birkaç yıl boyunca hava şartlarına maruz kaldıysa doğal olarak paslanır, pas patine gibi özel bir tabaka oluşturur ve yıpranmış görünüm özel inşaatlarda, çelik imalatlar ile çalışan sanatçı ve tasarımcı mimarlar için özel ilgi alanına dönüşür.

CORTEN öncelikle, karbon, silisyum, manganez, fosfor, kükürt, krom, nikel ve bakır eklemelerle alaşımlı karbon çelik grubu içinde yer alır ve CORTEN çelik bu duruma geldikten sonra hava şartlarına mukavim durumda kendisini muhafaza eder. COR-TEN çelik sonunda kullanıcıların isteği ile oluşturulan rulo malzeme ile daha popüler hale gelmektedir. Eşsiz bir görünüm ve doğal kaplama oksitlenmiş tabii görünümüyle birçok mimari projede cazip hale gelir.

Bu ürün boyamaya gerek bırakmayacak çelik alaşımları grubudur ve istikrarlı bir pas görünüm formunu yıllarca devam ettirir. Yöntem olarak kor-on derin penetrasyon inhibe eder, oksidasyon doğal bir kaplama oluşturur ve boya ya da aşırı pahalı pas önleyici bakıma bir daha ihtiyaç duyulmaz. Oksidasyon kaplama, yağmur, kar, buz, sis, ve diğer meteorolojik şartlar korozif etkilerine karşı direnir.

Corten çelik ile, bina cepheleri, çöp kovası, havuz, kapı, korkuluk, masa sandalye, merdiven, oda ve mahal numara levhaları, posta kutuları, saksı, seperatörler, çeşitli şehir mobilyaları, şömine, barbekü ve daha bir çok ürün yapılabilmektedir.

Mimari tasarımlarınızın hayata dönüşmesinde PYS Paslanmaz Yapı Sistemleri ‘nden yardım alabilirsiniz. Ürünleriniz için teklif almayı unutmayın. Ekonomik ve kalite ürünler için bizimle iletişime geçin.

www.paslanmazltd.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + 5 =