Cam Korkuluk

Paslanmaz Korkuluk Detayları .dwg
Aralık 17, 2017
Gemici Merdiveni
Aralık 24, 2017
Hepsini Getir

Cam Korkuluk

Spigot Bağlantılı Cam Korkuluk Modeli 7

Cam Korkuluk


Cam, günümüzde yapılarda oldukça fazla kullanılmaya başlanmıştır. Paslanmaz küpeşte cam korkuluklarına balkonlarda, merdivenlerde, havuz kenarlarında, galeri boşluklarında, mutfak balkonlarında, teraslarda oldukça sık rastlarız. Bina mimarilerinde camın kullanımının artması sonucunda da birçok tasarımlar ortaya çıkmıştır. Camın kullanılması uygulandığı alana kattığı birçok özellik sebebiyle  tercih edilmektedir. Görüntünün kesintiye uğramaması, göze hoş gelmesi paslanmaz küpeşte cam korkuluk, paslanmaz çelik ve camın bir arada kullanılmasıyla elde edilen korkuluk sistemidir. Bu korkuluk sistemini farklı tiplerde yapabilmek mümkündür. Tasarım sonucu oluşan tipine göre fiyatı değişmektedir.

Cam korkuluklara değindiğimiz üzere balkonlarda, merdivenlerde, galeri boşluklarında, havuz ve teras kenarlarında, alış veriş merkezlerinde, okullarda, hastanelerde, ibadet yerlerinde, kültür merkezlerinde, sinemalarda, otellerde, plaza ve iş merkezlerinde, kafelerde görürüz.

Cam korkulukları, bu kadar farklı yapı çeşidinde görmemiz oldukça mutluluk verici. Günümüz mimarisinde camın kullanım alanındaki artış, cam korkulukları da hayatımızda daha fazla görmemizi sağlamaktadır.

Cam Korkuluk


Cam korkuluklar, özellikle görüntüyü kesmemesi yönüyle ortaya çıkmaktadır. Şeffaf cam sayesinde, cam korkuluklar ile mekân bölünmemek te ve daha geniş bir alan izlenimi yaratmaktadır. Günümüz hayat şartları, yoğun gündelik hayat, insan ruhunun daralmasına sebep olmakta, ev, iş ve sosyal hayatımızı sürdürdüğümüz alanlardaki ferahlık ruhumuzdaki daralmayı azaltmaktadır. Bunun yanında şeffaf cam yanında renkli cam uygulamaları da mevcuttur. Renkli cam korkuluklarında, renkli cam uygulandığı alana farklılık katarak mutlu yaşam için bize hizmet eder.

Algılar, hayatımıza yön veren bir kavram. Hayatımızı buna göre şekillendirdiğimiz itiraz edemeyeceğimiz bir husus. Algı yönetimi ev, iş ve sosyal hayatta önem arz eden bir husus olduğuna göre, bulunduğumuz, hayatımızı geçirdiğimiz alanların da modern, estetik ve prestijli yerler olmasını istiyoruz. Cam korkuluklar da bu etkileri içinde bulunduran bir korkuluk şeklidir. Evlerimizdeki cam balkon korkuluklarımız, ziyaretimize gelen misafirleri etkilemenin bir parçası, ofis ve iş yerlerindeki cam korkuluklar çalışanlara ve müşterilerimize modern çizgisi ve şıklığı ile güven duygusunu arttırmaktadır. Prestijli yapılarda olmak insan ruhuna pozitif etki eden bir durumdur. Prestijli yapılarda da cam korkuluk vazgeçilmez bir mimari unsurdur.

Cam Korkuluk

 

Cam korkulukların bir diğer tercih edilme sebebi, iç ve dış tüm mekânlarda uygulanabilmesidir. İç ve dış ortamda uygulanabilmesi için çevresel etkilere dayanımı özelliğinin fazla olması gerekir. Güneşin etkisiyle oluşacak solma, deniz kenarındaki klor etkisi, hava şartlarındaki sıcak soğuk etkisi, rüzgar ve darbe dayanımı, artı güvenlik katkısı, farklı bağlantı seçenekleri, paslanmaz çelik, ahşap, corten çelik ve diğer materyallerle beraber uygulanabilmesi, üretim ve montajının rahatlığı, % 100 yerli üretim ile malzemelerden oluşması, tamirat gerekmesi durumunda rahatlıkla yapılabilmesi gibi birçok nedenle tercih edilmektedir.

Cam korkuluklarda kullanılan camın seçimini etkileyen faktörlere inceleyelim. Burada önemli olan güvenlik, mimari tasarım, oluşturulmak istenen etki, yapının özellikleri, nerede uygulanacağı, bağlantı şekli gibi soruların cevabıdır. Örneğin geniş açıklıklar geçilecekse kullanılacak cam kalınlaşmalıdır. Bağlantı noktaları arasındaki mesafeler arttıkça da cam kalınlığını arttırmamız gerekmektedir. Cam korkuluklar küpeştesiz(tırabzan) olarak da yapılabilmektedir. Küpeşte korkulukta bulunacak ise camın kalınlaşmasını gerektiren bir diğer faktördür.

Cam Korkuluklarda Kullanılan Camlar

Cam korkuluk yapımında temperli cam, lamine cam, lamine temperli cam ya da temperli lamine camlar kullanılmaktadır. Şimdi bu cam çeşitlerini sizlere açıklayalım.

Temperli Cam

Güvenlik camları sınıfında yer alan, normal camın üretildikten sonra ısıl veya kimyasal işleme tabi tutularak oluşturulan bir cam türüdür. Cam korkuluklarda kullandığımız temperli cam ısıl işlem görmüş sınıfındadır. Isıl işlem gören temperli camdan kısaca bahsedelim.


Cam, 700 ° olan yumuşama sıcaklığına yakın bir sıcaklığa kadar ısıtıldıktan sonra, aniden soğutularak dış tarafın soğuması ve iç tarafın sıcak kalması sebebiyle iç tarafın gerildiği, böylece bünyesinde gerilim bulunduran camdır. Kor demirin suya sokularak soğutulması, saçlarımıza yaptığımız fönleme işlemi gibi. Bu gerilim sayesinde cam sertlik kazanır.

Temperli cam ile yapılan cam korkuluklar darbe aldıklarında kesici olmayan ve ufak parçalara bölünür. Bu sebepten güvenlik cam sınıfında yer alan temperli cam, cam korkuluk sistemlerinde kullanılan bir cam türüdür.

Temperli Cam Yapımı

Temperli camdan yapılan ve hayatımızın içinde yer alan bir ürün bulunmaktadır. Bunlar bina dış cephe camları, dalış gözlüklerinde ki camlar, araçların ön camları, fırın üst kapak camları, tren vagonlarındaki koltuk üstü cam raflar, küvet ve duş kabinleri, cep telefonu ekranları olarak sıralayabiliriz. Bunun dışında da farklı kullanım yerleri mevcuttur.

Lamine Cam

Lamine cam da emniyet ve güvenlik cam sınıfında yer almaktadır. Lamine cam, iki veya daha fazla cam plakanın, cam katmanları arasına PVB (polivinil butiral) adlı özel bir tabakanın yardımıyla, yüksek ısı ve yüksek basınç altında birleştirilmesiyle elde edilir.


Lamine camları hayatımızın birçok noktasında görebiliriz. Cam korkuluklarda, mağaza vitrinlerinde, cam kapılarda, çatı ve tavan camlarında, müze sergileme ünitelerinde, banka şubelerinde, iç bölmelerde, yaya geçitlerinde, spor yapılarında ve okullarda. Bunun dışında da kullanım alanı oldukça geniştir.

Lamine Cam Kırılma Testi

Lamine cam, sahip olduğu özellik sayesinde darbe sırasında dağılmaz. Bu da oluşan kazalar camın dağılmasını engeller ve sonuçta insan yaralanmalarının engellenmesini sağlar. Ayrıca lamine cam aradaki PVB katmanı sayesinde ses ve ısı yalıtımına katkı sağlar. Lamine camın bir diğer özelliği güneşten gelen ultraviyole ışınların geçişini %97-97 oranında azaltması nedeniyle eşyaların ve kumaşların solmalarını engeller.

Lamine Cam Kırılma Testi

Lamine Temperli veya Temperli Lamine Cam

Lamine temperli cam ya da temperli lamine cam ise, öncelikle delik delme, rodajlama gibi işlemlerden geçen camın, temperleme işlemi yapıldıktan sonra lamine edilmesiyle elde edilir. Bu cam türü de güvenlik ve emniyet sınıfında yer alır. Güvenlik endişesinin fazla olduğu yerlerde kullanılır. Alış veriş merkezlerindeki cam korkuluk camlarını, bina girişlerindeki kanopi uygulamalarındaki camları bu sınıfta sayabiliriz.

Cam Kırılma Farkları

Tek başına temperleme ve laminasyon özelliklerini içinde barındıran lamine temperli cam ya da temperli lamine cam hayatımıza büyük kolaylıklar getirmektedir.

Cam Korkuluklardaki Cam Renkleri


Cam korkuluklarda farklı renk camlar kullanılabilmektedir. Piyasada en çok görebildiğimiz bronz cam, yeşil cam, mavi cam, füme cam, turkuaz cam ve koyu füme cam renklerdir. Bunun yanında opak cam, buzlu cam ve extra clear cam gibi özellikte de camlar bulunmaktadır.

Farklı renkteki camlar tasarımda farklılıklar sunarak uygulanan mahallin dekorasyonunu bir adım öteye taşır. Gün ışığından kayıp yaşamadan, güvenlik ve gizlilik konusunda bize yardımcı olan opak ve buzlu camlar sayesinde de mekânlarımıza farklılıklar katabiliriz.

Extra Clear Cam Korkuluk

Extra clear cam, içinde normal düz camdakinden daha az oranda demir oksidin kullanılmasıyla elde edilir. Extra clear cam ile yapılan cam korkuluk sistemleri günümüzde sıklıkla karşılaşmaktayız. Tercih edilme sebebi şeffaflığı sebebiyle arkasında görüntülenen nesnelerin gerçek renk ve parlaklığında görünmesidir. Işık geçirgenliği üst seviyededir. Bu sebepten ötürü özellikle alış veriş merkezi gibi yerlerdeki cam korkuluklarda tercih edilir. Extra clear cam ile yapılmış binaya örnek;

 

 

Füme Renk Cam Korkuluk

 

Füme renk (bronz renk) cam, son dönemde sıklıkla karşılaştığımız renkli camlardandır. Güneş ışınlarından korunmak isteyenler için tercih sebebidir. Yoğun güneş alan balkon gibi alanlarda yapılan cam korkuluk sistemlerinde kullanılmaktadır.


Mavi Renk Cam Korkuluk

Mavi renk cam korkuluk sistemi, özellikle deniz kenarında ve havuz kenarlarında tercih edilmektedir. Rengi sayesinde çevreyle uyum sağlayarak yapıların göze batmasını engellemektedir.


Yeşil Renk Cam Korkuluk

Yeşil renk cam korkuluk sistemi, kullanım alanı diğer renklerde olduğu gibi geniştir. Balkonlarda, iş merkezleri merdivenlerinde ve daha birçok alanda yeşil renk cam korkuluk uygulamasına rastlarız. Yeşil rengin sakinleştirici etkisi ile uygulanan alanlarda ferahlık hissi uyandırır.


Opak Renk Cam Korkuluk

Gün ışığının etkisini azaltmadan gizliliğin ön planda olduğu yerlerde uygulanan cam korkuluklarda tercih edilen opak renk cam mimaride farklı tasarımlara olanak tanır.


 

Cam Korkuluk Cam Kalınlığı Neye Göre Belirlenir?

Cam korkuluklarda kullanılan camın kalınlığının belirlenmesinde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Cam korkuluk uygulanan yerde, cama kontrolsüz yüklenme ve camın kırılması sonucunda yüksek bir alandan yere düşme riski göz önüne alınmalıdır. Örneğin, alışveriş merkezlerindeki galeri etraflarında kullanılan camlarda, ziyaretçilerin toplu bir şekilde korkuluğa yüklenmesi durumunda oluşacak yüklenmenin statik hesabının yapılması gerekmektedir. Kontrolsüz yüklenme neticesinde oluşacak kırılmada, kırılan camın yere düşmesi sonucunda yaralanma hatta ölümlerle sonuçlanan olaylar yaşanabilir. Bu sebepten ötürü cam kalınlığının doğru tespit edilmesi ve lamine cam ya da lamine yarı temperli cam uygulanmalıdır.

Cam Korkuluklarda Hangi Cam Kullanılmalıdır?

Cam korkuluklarda, emniyet ve güvenlik dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur. Kullanılacak camın teknik özelliklerinin de buna göre belirlenmesi gerekir. Cam korkuluk sistemlerinde, kontrolsüz yüklenme neticesinde oluşacak kırılmanın ve kırılan camın yere düşmesi neticesinde insan sağlığına zarar vermemesi için, lamine cam veya lamine temperli cam uygulanması gerekmektedir. Tek başına temperli cam uygulaması doğru değildir. Temper uygulaması tek cama uygulanırsa da yerine göre yeterli olabilir. Ancak lamine cam kullanılması zorunludur. Çünkü lamine cam ile, kırılma sırasında cam dağılmaz. Bu da yaralanma veya ölümlü kaza riskini ortadan kaldırır.

Cam Kırılma Farkları

Cam Balkon Korkuluğu

Balkonlar, hayatımızda güzel anları yaşadığımız, ailemiz ve sevdiklerimizle güzel vakit geçirdiğimiz yaşam alanlarından biridir. Bu güzel yaşam alanlarının da şık ve güzel olmasını isteriz. Cam balkon korkulukları da şıklıklarıyla ev ve iş yerlerimize değer katarlar. PYS Paslanmaz Yapı Sistemleri, bu güzel yaşam alanlarınızın hayat geçmesinde sizlere hizmet vermekten mutluluk duyacaktır. Burada sizlerle birbirinden şık ve güzel balkon korkuluklarımızdan bazılarını paylaşıyoruz.

 

 

Cam Merdiven Korkuluğu

Merdivenler hayatımızda önemli yer almaktadır. Tasarımında kullanım rahatlığının ön sıraya alındığı merdivenlerde yer alan cam merdiven korkulukları da önem arz etmektedir. Cam merdiven korkuluklarında dikkat edilmesi gereken husus merdivenle uyum içinde olmasıdır. PYS Paslanmaz Yapı Sistemleri, cam merdiven korkuluklarında farklı renklerde cam kullanarak tasarımda çeşitliliğe gitmektedir.


Cam Korkuluk Sistemleri

Cam Kanallı Cam Korkuluk Sistemi

Zemin kaplamasının içine ya da üzerine uygulanan sistemlere ait cam korkuluk detaylarına aşağıda yer verdik. Bunun dışında alından montaja uygun detaya da buradan ulaşabilirsiniz. Mimari tasarımlar gereğince uygulanan bu sistem ile yapılarınız şık ve estetik bir görünüm kazanır. Cam ile bağlantısı sayesinde güvenilir bir sistemdir.

C50 Alüminyum Cam Korkuluk Sistemi


CX50 Alüminyum Cam Korkuluk Sistemi


AS50 Alüminyum Cam Korkuluk Sistemi


FX50 Alüminyum Cam Korkuluk Sistemi


RS50 Alüminyum Cam Korkuluk Sistemi


RX50 Alüminyum Cam Korkuluk Sistemi


CL50 Alüminyum Cam Korkuluk Sistemi


M50 Alüminyum Cam Korkuluk Sistemi


D50 Alüminyum Cam Korkuluk Sistemi


R50 Alüminyum Cam Korkuluk Sistemi


B50 Alüminyum Cam Korkuluk Sistemi


S40 Alüminyum Cam Korkuluk Sistemi


S40E Alüminyum Cam Korkuluk Sistemi

 


Dikmeli Cam Korkuluk Sistemleri

Cam Tutuculu Cam Korkuluk Sistemi

Paslanmaz çelik dikmelere bağlanan cam tutucuların içine yerleştirilen cam ile oluşturulan cam korkuluk sistemidir. Bu korkuluk sistemi cam korkuluklar içinde en ekonomik olanıdır. İki dikme arasına gelen cam dört adet cam tutucu vasıtasıyla dikmelere bağlanmış olur.


Spider Bağlantılı Cam Korkuluk Sistemi

Paslanmaz korkuluk dikmelerine spider cam bağlantı aksesuarları ile bağlanan camlarla oluşturulan cam korkuluk sistemidir. Bu sistemde kullanılacak camların spider bağlantısı için delinmesi gerekmektedir.


Alından Cam Tutuculu Cam Korkuluk Sistemi

Paslanmaz çelikten imal edilen cam tutucuların merdiven, balkon, galeri boşlukları alınlarına montaj edilmesiyle oluşturulan cam korkuluk sistemidir. Burada kullanılan cam tutucuların çap kalınlıkları taşıyacağı camın ağırlığıyla paralel olarak artma veya azalma gösterir. Alından mesafesi de gene cam kalınlığına bağlı olarak değişir.


Spigot Bağlantılı Cam Korkuluk Sistemi

Spigot cam bağlantı elemanlarıyla yapılan cam korkululara genelde havuz kenarlarında rastlamaktayız. Bunun yanında merdiven sahanlıklarında da kullanılmaktadır. Cam korkuluk tasarımı neticesinde spigot cam korkuluk aksesuarı ile uygulamalar yapılır.


Cam Korkuluk Bağlantı Aksesuarları 

Cam korkuların yapımında kullanılan bağlantı aksesuarları birçok detayın çözümüne olanak sağlar. Uygulandığı yer itibariyle farklı kesitte ve işlevde aksesuarlar kullanılmaktadır. Bu detayların çözümüne olanak tanıyan aksesuarları PYS Paslanmaz Yapı Sistemleri olarak son teknoloji ile cnc torna ve işleme merkezlerinde yapmaktayız. Paslanmaz cam korkuluk aksesuarları AISI 304 veya AISI 316 kalite olarak üretilebilmektedir. Çeşitli tip ve ölçüde olan aksesuarlar; noktasal cam tutucu, spider, rotil, manet, yandan bağlantı cam tutucu olarak sayabiliriz.

 

Noktasal Cam Tutucu

Noktasal cam tutucu, cam korkuluklar, asansör kulelerinde, cam cephe, asansör cam kaplamalarında kullanım yeri bulur. Noktasal cam tutucular ile camda görüntü kaybı oluşmaz. Bu sayede cam ile bölünen alanlar ferahlık hissi verir.


Noktasal cam tutucular, bağlanacak olan cam kalınlığı ve cam ölçülerine göre farklılık gösterir. Çeşitli çap ve uzunlukta yapılan cam tutucular vasıtasıyla camlar yerlerinde sağlam ve güvende yer alır.

Noktasal Cam Tutucu Özellikleri

–          Noktasal cam tutucular AISI 304 veya AISI 316 kalite paslanmaz çelikten imal edilir.

–          Paslanmaz çelik dolu milden imal edilir.

–          Satina veya parlak yüzey olarak imal edilebilirler.

–          Farklı çap ve uzunlukta imal edilirler.

–          Yüksek ağırlık taşıma kapasitesine sahiptirler.

–          Arkadan hazır gijon (saplama) ile de yapılabilmektedir.


Spider

Spider tutuculu cam korkuluk, farklı gereksinimler ve mimari tasarımlar neticesinde yapılmaktadır. Spider tutucular, korkuluk dikmelerinin tasarımını da etkilemektedir. Spider tutucular, AISI 304 ve AISI 316 kalite paslanmaz çelikten imal edilmekte, satina veya parlak yüzeye sahip olabilmektedir. Lazer kesim paslanmaz çelik levhanın preslenmesi ve cnc işleme merkezlerinde işleme tabi tutulması neticesinde, yüzey sonlama işlemi ile imalat sürecini tamamlar. İmalat süreci tamamlanan spider cam tutucular ile birbirinden farklı cam korkuluklar yapılabilir.


Rotil

Çeşitli çap ve uzunlukta yapılan paslanmaz rotiller cam korkuluklarında kullanılan bir diğer aksesuardır. Paslanmaz rotillerin, birçok çap ve uzunlukta olmasın sebebi kullanılacak cam kalınlığı, taşıyacağı cam ağırlığı gibi etkenlerle bağlantılıdır.


Manet

Paslanmaz çelik manetleri, camdan cama bağlantılarda, paslanmaz kanopi, paslanmaz saçak, paslanmaz sundurma, korkuluklarda ve daha bir çok noktada görebiliriz. Paslanmaz çelik manetler vasıtasıyla, cam kullanmaktaki amacımız olan ferahlık, saydamlık, geniş alan ortaya çıkarma düşüncelerimizi gerçekleştiririz.


Yandan Bağlantı Cam Tutucu

Yandan bağlantı cam tutucu, paslanmaz çelik dikmelere camın montajının yapılabilmesi için en basit ve ekonomik çözümlerden biridir. Dikmenin boru ya da kutu profil olmasına göre kullanılacak cam tutucu değişir.


Cam Korkuluk Aksesuar Fiyatları

Oldukça geniş ürün yelpazesine sahip olan cam korkuluk aksesuar fiyatlarının  belirlenmesinde etken olan kullanılacak olan malzemelerin özellikleridir. Burada paslanmaz çelik sınıfı olan AISI 304 veya AISI 316 kalite olması, kullanılan dolu veya çelik levha kalınlık ve çapları malzemelerin fiyatlarını etkiler. PYS Paslanmaz Yapı Sistemleri, oldukça geniş ürün yelpazesi içinde % 100 yerli üretime sahip, son teknoloji cnc torna ve işleme merkezleri vasıtasıyla ürünleri en uygun fiyatlarla ve cazip bir fiyatla kullanıcılara sunmakta ve projelerimizde kullanmaktayız. En uygun cam korkuluk aksesuar fiyatlarını sunan firmamız sizlerden gelen siparişleri en kısa sürede ve uluslararası kalitede hazırlayarak sizlere ulaştırmaktadır. Burada fiyatların belirlenmesine etkin bir rol oynayan güncel döviz kurlarını PYS Paslanmaz Yapı Sistemleri göz önüne almaz ve sizlere sunduğu fiyatları uzun vadede koruyarak projelerinizin belirlenen bütçede tamamlanmasına olanak verir. Uygun fiyatta cam korkuluk bağlantı elemanlarına ulaşmak için bizimle iletişime geçmelisiniz.

Cam Korkuluk Aksesuar Fiyatları


 Cam Korkuluk Fiyatları

Cam korkuluk fiyatları, her projenin ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanmaktadır. Projenizdeki mimari detaylar, projenizin konumu, kullanılacak olan malzeme ölçü ve kalınlıkları fiyatları etkileyen unsurların başında gelir.

PYS Paslanmaz Yapı Sistemleri, cam korkuluk fiyatlarını en uygun şekilde sizlere sunmaktadır. Üretici konumunda yer alan firmamız %100 yerli üretime sahip olup, bünyesinde bulundurduğu uzman teknik ve işçi kadrosu ile projelerinizde sizlere hizmet vermektedir.

Fırsat maliyet analizi gereği, en iyi kaliteyi en ucuz fiyata sunan firmamız sizlerin projelerinde yer almaktan mutluluk duyacaktır.


Cam Korkuluk Fiyat Listesi

Sistem farklılıklarına bağlı olarak değişen cam korkuluk fiyatlarını, PYS Paslanmaz Yapı Sistemleri olarak projelerinizde ortalama maliyet çıkarabilmeniz için burada sunuyoruz. Bu fiyatlar en taban fiyatlar olup, proje detaylarına ve uygulama yerine göre değişecektir. Bu sebepten ötürü projeniz için net fiyatlara ulaşabilmek için bizimle iletişime geçip, uygulama yerinde keşif yapılmasını istemelisiniz.

Cam Korkuluk Fiyat Listesi

Cam Korkuluk Fiyat Listesi

Cam Korkuluk Kodu

Cam Korkuluk Sistemi

Cam Korkuluk Fiyatı  

PYS-CK01 Cam Kanallı Cam Korkuluk    600.-TL/mt
PYS-CK02 Boru profil dikmeli yandan cam tutuculu cam korkuluk    300.-TL/mt
PYS-CK03 Spider bağlantılı cam korkuluk    550.-TL/mt
PYS-CK04 Alından cam tutuculu cam korkuluk    500.-TL/mt
PYS-CK05 Spigot bağlantılı cam korkuluk    450.-TL/mt

 

Cam Korkuluk Profilleri

Cam korkuluk sistemleri, çeşitli tipte profillerden yapılabilmektedir. Boru tipi, kutu profil veya lamalı dikmeler vasıtasıyla yapılan cam koruluklar uygulandığı yerlere çok şık bir görünüm kazandırır.

Boru tip profillerde dikmeler Ø 32 lik veya Ø 42 lik kullanılmaktadır. Üst küpeştede ise Ø 51 lik boru kullanılmaktadır.

Kutu profillerde ise, dikmeler 40×40 mm, 50×50 mm, 20×50 mm, 30×50  mm gibi kullanılmakta, üst küpeştede ise 50×20 mm veya Ø 51 lik boru kullanılmaktadır.


 

Cam Korkuluk Modelleri

Cam korkuluk sistemleri çok farklı şekillerde yapılabilmektedir. Zengin bağlantı elemanları sayesinde tasarımcıya çok fazla seçenek sunmaktadır. Şimdi sizlerle bu zengin paslanmaz cam korkuluk modellerini paylaşıyoruz. PYS Paslanmaz Yapı Sistemleri, projenizdeki cam korkulukları için en uygun fiyata maksimum kalitede hizmet alacağınız bir firmadır. Birbirinden şık ve güzel cam korkuluk modellerimiz;

Cam Kanallı Cam Korkuluk Modelleri


Cam Tutuculu Cam Korkuluk Modelleri


Spider Bağlantılı Cam Korkuluk Modelleri


Alından Cam Tutuculu Cam Korkuluk Modelleri


Spigot Bağlantılı Cam Korkuluk Modelleri


Ahşap Küpeşteli Cam Korkuluk Modelleri


Paslanmaz Küpeşteli Cam Korkuluk Modelleri


 

 Cam Korkuluk Teknik Şartnamesi

 

 

Tanım  

Standartlara, teknik şartnamesine ve projelerine uygun cam korkuluk sistemleri yapılması.

 

Metraj Pozu Poz 1,
Ölçü Teknik şartnamesine ve projesine uygun, her türlü malzeme, aksesuar,  konstrüksiyon, montaj elemanı, yatay ve düşey taşıma, indirme, yükleme, stoklama, istifleme, her türlü işçilik, nakliye, imalat sonrası koruma,  SGK giderleri, araç ve gereç giderleri, YÜKLENİCİ karı ve genel giderleri ve zayiatlar dahil, diğer disiplinler, taşeronlar ve danışmanlarla koordine edilmiş, onaya sunulmuş, onaylanmış aplikasyon ve imalat projeleri esas alınarak 1 metre temperli lamine cam korkuluk sistemi imalatı ve yerine montajı işidir.
Özellikler ·         Detayına uygun bitmiş döşeme kotu üzeri min 90 cm yükseklik olacaktır.

·         Alüminyum “U” yatak içerisine 8+8 mm temperli lamine şeffaf / clear  cam

·         1.52 mm PVB

·         AISI 304 kalite paslanmaz çelik kapak profili

·         AISI 304 kalite paslanmaz çelik kapama 2 mm

·         Dikme ve küpeşte ölçüleri fiyatlandırma amaçlı olup, üretici firma standardına göre belirlenecektir.

·         Üretici firma tarafından öneriler model, ölçüler ve sistem kesiti İŞVEREN ’e onaylatılmalıdır.

·         Çizimlerde cam korkuluk detayı dâhilinde belirtilmiş olan tüm paslanmaz çelik süpürgelikler, baza profilleri, farklı kesitler ve kalınlıklarda gerekebilecek tüm çelik strüktür, kapak, kapama, yerine montajı (duvar, zemin veya cephe) ve bağlantıları için gerekli tüm aksesuar, lama, ankraj ve pullar bu poz kapsamındadır.

·         Lama elemanlar ve kullanılan metal aksamlar elektrostatik toz boyalı olacaktır. Ral rengi İŞVEREN’ e onaylatılacaktır.

·         Korkuluk işleri esnasında ön hazırlık gerektirecek montaj yerleri var ise cephe kaplama uygulama işleri esnasında cephe kaplama firması ile koordinasyon sağlanarak gerekli altyapının bırakılması sağlanmalıdır.

·         Parapet, harpuşta ve cam korkuluk birleşim detayları ilgili disiplinler ile koordineli olarak oluşturulacaktır.

 

Sunuşlar A.         Sertifikalar: Yüklenici, malzemeler ile ilgili, standartlara uygunluğunu, kalite ve fiziksel özelliklerini gösteren üreticiden temin edeceği sertifikaları onay için İŞVEREN’ e sunacaktır.

B.         Kataloglar: Yüklenici, malzemeler ile ilgili, şartnameye bağlanmış özelliklere uygunluğunu gösteren üreticiden temin edeceği katalogları İŞVEREN ’e sunacaktır.

C.         Numuneler: Yüklenici kullanılacak olan malzemelerin/sistemlerin şantiyeye tesliminden önce, malzeme & aksesuar özelliklerini (renk, desen, tip vb.) gösteren ve bitirme alternatiflerini içeren her tipten iki adet olmak üzere plaklar, lamel profiller ve sistemin diğer bileşenleri için min. 50 cm ’lik veya 50×50 cm2’lik numunelerini onay için İŞVEREN’ e sunacaktır. Ancak bu şekilde onaylanan malzemeler imalat için kullanılabilir.

D.        Uygulama resimleri (Cam Korluk Dwg Shop Drawings): Yüklenici uygulama projeleri esas alınarak hazırlanmış olan imalat resimlerini onay için İŞVEREN’ e sunacaktır. Bu resimler (korkuluk imalatının tipik görünüş, kesit, malzeme bileşim detayları, ankraj detayları, birleşim noktaları ve tüm planları yansıtan uygulama çizimleri) imalatın mahalli, uygulama detayını ve donanımını gösterecektir. Bu resimler onaylanmadıkça imalat başlamayacaktır.

E.         Uygulama Yöntemi: Yüklenici bu bölümde tarif edilen işlerle ya da seçilen malzemelerle ilgili İŞVEREN’ in uygun göreceği yer ve boyutlarda, bütün yanaşma ve köşe detaylarını sergileyen toplamda min. 20 m2’ lik bir örnek uygulama yapacak ya da uygulama metodolojisini yazılı metin ve görseller olarak teslim edecektir. Uygulama ve detayları onaylanmadıkça imalata başlanmayacaktır. Yüklenici, komşu yapım işleri ile ilişkiler, yanaşma detayları ve üreticinin malzemelerinin yerine takılması ile ilgili önerileri de onay için İŞVEREN ’e sunulmalıdır.

 

 

Cam Korkuluk Dwg

Cam Korkuluk Detayı 

Cam korkuluklara ilişkin bir çok detay mevcuttur. Bu detaylardan birkaçını sizinle paylaşıyoruz. Bu linke tıklayarak autocad ortamındaki cam korkuluk dwg dosyalarına ulaşabilirsiniz.

 

Cam Korkuluk Detayı 1 dwg

 

 

 

 

 

 

 

Cam Korkuluk Detayı 2

 


Cam Merdiven

Cam merdiven, günümüzde yeni mimari trendlerden biridir. Cam merdiven yapımında kullanılacak camlar statik hesap neticesinde tespit edilir. Kullanılacak camın tespit edilmesiyle beraber, tasarım gereği gerekli delikler camın laminasyon işleminden önce delinerek hazır hale getirilir. Farklı çeşitlerde yapılabilen cam merdivenler farklı tasarımdaki korkuluklarla bir bütünlük arz ederek, uygulandığı yerlere üstün bir şıklık ve ferahlık hissi katar. Günümüzde evlerde, işyerlerinde, alış veriş merkezlerinde çeşitli tiplerde cam merdiven ve basamaklara rastlarız. Oldukça güvenilir ve kullanışlı olan cam merdivenlerin montajında paslanmaz çelik cam aksesuarları kullanılır. Bu aksesuarların tasarımı cam merdiven tasarımına bağlı olarak çeşitli ölçülerde yapılır.

 


Cam Korkuluk Nasıl Temizlenir

Cam Korkuluk Temizliği

Cam korkuluklar, temizliği oldukça kolay olan yapı elemanlarıdır. Tasarımında yer alan cam, paslanmaz çelik, ahşap gibi ürünlerin temizliğinde aşındırıcı olmayan temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Pamuklu bezle ve ılık suyla yapılan yapılan temizlikler sayesinde cam korkuluklar ilk yapıldığı gün gibi kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen − 9 =